Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [579 z 604]

Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.189.2024.2.AW

W zakresie ustalenia czy firma jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego w związku z osiągnięciem straty za okres styczeń-luty 2024, firma od 1 marca 2024 r. przeszła na opodatkowanie – CIT estońskim.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 kwietnia 2024 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy firma jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego w związku z osiągnięciem straty za okres styczeń-luty 2024, firma od 1 marca 2024 r. przeszła na opodatkowanie – CIT estońskim.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 czerwca 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od straty, który wszedł w życie od stycznia 2024 r. Wnioskodawca w okresie styczeń-luty 2024 r. osiągnął stratę bilansową/podatkową. 3 stycznia 2024 r. Wnioskodawca uzyskał wpis w KRS dotyczący przekształcenia firmy ze sp. z o.o. sp. komandytowej w spółkę z o.o. Od 1 marca 2024 r. firma została zgłoszona na CIT-estoński.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 14 czerwca 2024 r., doprecyzowali Państwo opis stanu faktycznego i odpowiedzieli na zadane pytania w następujący sposób:

- Na pytanie, co jest przedmiotem Państwa działalności?

Odpowiedzieli Państwo: Przedmiotem działalności są usługi budowlane - geotechnika.

- Na pytanie, czy posiadają Państwo siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania?

Odpowiedzieli Państwo: tak

- Na pytania, czy prowadzą Państwo działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład?

Odpowiedzieli Państwo: nie

- Na pytanie, czy rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym? Jeżeli, nie to proszę wskazać moment jego rozpoczęcia oraz zakończenia.

Odpowiedzieli Państwo: za 2023 tak, styczeń-luty 2024 – nie gdyż zostały zamknięte księgi, aby wejść na CIT Estoński od 1 marca 2024 r.

- Na pytanie, czy okres 01-02 2024 r. w którym ponieśliście Państwo stratę podatkową jest to rok podatkowy skrócony w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych w związku z przejściem na opodatkowanie Estońskim CIT?

Odpowiedzieli Państwo: tak

- Na pytanie, czy są Państwo opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek (CIT estońskim)? Jeżeli, tak to od kiedy?

Odpowiedzieli Państwo: tak, od 1 marca 2024 r.

- Na pytanie, czy w roku podatkowym, w którym ponieśli Państwo stratę, rozpoczęli Państwo działalność lub był to kolejno następujących po sobie okres dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio roku podatkowym rozpoczęcia działalności?

Odpowiedzieli Państwo: nie

- Na pytania, czy w roku podatkowym, w którym ponieśli Państwo stratę uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy?

Odpowiedzieli Państwo: tak

- Na pytania, czy w roku podatkowym, w którym ponieśli Państwo stratę udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami byli wyłącznie osoby fizyczne i nie posiadali Państwo bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 5% udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym?

Odpowiedzieli Państwo: udziałowcami firmy: osoba fizyczna 99% udziałów oraz sp. z o.o. 1% udziałów.

- Na pytania, czy w roku podatkowym, w którym ponieśli Państwo stratę wchodzili Państwo w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 75% udział odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz obliczony za rok podatkowy, zgodnie z art. 24ca ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 2%?

Odpowiedzieli Państwo: nie

- Na pytanie, czy w roku podatkowym, w którym ponieśli Państwo stratę byli Państwo małym podatnikiem?

Odpowiedzieli Państwo: nie

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 14 czerwca 2024 r.)

Czy firma jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego w związku z osiągnięciem straty za okres styczeń-luty 2024 r., firma od 1 marca 2024 r. przeszła na opodatkowanie CIT Estońskim?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 14 czerwca 2024 r.)

Spółka nie jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego w związku z zamknięciem ksiąg i okres w którym firma osiągnęła stratę składa się jedynie z dwóch miesięcy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Natomiast art. 7 ust. 2 ustawy o CIT stanowi, że:

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT,

podatek od spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz podatkowych grup kapitałowych, które w roku podatkowym:

 1) poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo

 2) osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%

- wynosi 10% podstawy opodatkowania (minimalny podatek dochodowy).

W świetle art. 24ca ust. 14 pkt 3 ustawy o CIT,

Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników:

3) jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy.

„Minimalny podatek dochodowy” od osób prawnych określony w art. 24ca ustawy o CIT skierowany jest do spółek będących podatnikami w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT (tj. mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegających obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania), a także podatkowych grup kapitałowych, które za dany rok podatkowym poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, określonych zgodnie z art. 7 ust. 1 albo art. 7a ust. 1, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%. Przepis art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT nie ma jednak zastosowanie w przypadku spełnienia którekolwiek z warunków określonych w art. 24ca ust. 14 ustawy o CIT.

Państwa wątpliwości budzi kwestia ustalenia czy firma jest zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego w związku z osiągnięciem straty za okres styczeń-luty 2024 r.

Z opisu wniosku oraz jego uzupełnienia wynika m.in., że okres od stycznia do lutego 2024 r. był Państwa rokiem podatkowym skróconym w związku z zamknięciem ksiąg rachunkowych w związku z przejściem na opodatkowanie Estońskim CIT. W okresie od stycznia do lutego 2024 r. uzyskali Państwo przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy.

Zatem, mając na uwadze powyższe, zgodzić się należy z Państwem, że Spółka nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku minimalnego za okres od stycznia do lutego 2024 r.

W sprawie zostały bowiem spełniony warunek wyłączający stosowanie art. 24ca ust. 1 ustawy o CIT, gdyż uzyskali Państwo w roku podatkowym trwającym od stycznia do lutego 2024 r. przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy (art. 24ca ust. 14 pkt 3 ustawy o CIT).

Zatem, Państwa stanowisko, że nie jesteście zobowiązani do zapłaty podatku minimalnego, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz.2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00