Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [233 z 664]

Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.345.2024.2.MT

Kwalifikacja wydatków w oparciu o ulgę badawczą-rozwojową w związku z opracowaniem nowych receptur.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej B+R.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2024 r. (wpływ 6 maja 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą i płaci Pan podatek dochodowy według skali. Jako podmiot gospodarczy prowadzi Pan działalność gospodarczą jako restaurator. Miesięcznie wydaje Pan spore kwoty na tworzenie nowych: menu, receptur itp. W tym celu posiada Pan na to oddzielny marketing, oddzielny czas, oddzielnego pracownika, oddzielnie zamawia Pan półprodukty i produkty, podróże.

W szczególności na prace badawczo-rozwojowe związane z menu recepturami, które potem stosuje Pan w swoich potrawach ponosi Pan następujące wydatki:

  • marketing, którym promuje i ponosi Pan regularnie dodatkowe koszty na swoje eventy cateringowe, na którym serwuje Pan takie menu,
  • pracę kucharza,
  • przejazdy komunikacją w celu testowania nowych receptur z różnych kultur i interpretacji,
  • wyloty do innych krajów udokumentowanym zakupem sushi i paragonem z takowej podróży,
  • koszty związane z produktami i półproduktami: warzywa, ryby, ryż etc,
  • wprowadzanie innowacji w firmie / branie udziału w konkursie nowych innowacji w całej sieci na całą Polskę (…)).

Wszystkie te wydatki związane są z pracami badawczo-rozwojowymi związanymi z nowymi recepturami, które wprowadza Pan później do swojego menu.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wskazał Pan, że

1.Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.Działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i uzyskuje Pan z tego tytułu dochody prowadzi Pan od czerwca 2023 r. Od tego momentu prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową.

3.Chciałby Pan rozpocząć rozliczanie ulgi badawczo-rozwojowej od 1 stycznia 2023 r.

4.Przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje Pan według skali podatkowej.

5.Prowadzi Pan podatkową książkę przychodów i rozchodów.

6.Do tej pory w prowadzonych księgach podatkowych nie wyodrębniał Pan kosztów działalności badawczo-rozwojowej?

7.Pana działalność ma indywidualny charakter, ponieważ kreuje Pan nowe potrawy nie serwowane w innych restauracjach.

8.Prowadzi Pan restaurację, w której sprzedają sushi oraz wszelkie wariacje dotyczące sushi.

9.Opracował Pan nowe rodzaje sushi, nowe menu cateringowe.

10.Pana restauracja sprzedaje sushi. Pana działalność badawczo-rozwojowa polega na łączeniu nowych smaków i produkowaniu nowych rodzajów sushi.

11.Kupuje Pan materiały do produkcji sushi, tworzy Pan nowe kompozycje i sprawdza ich smak. Po akceptacji wprowadza je Pan do swojego menu.

12.Nie prowadzi Pan żadnych harmonogramów. Pana praca badawczo-rozwojowa jest elastyczna i prowadzona w okresie, kiedy restauracja jest otworzona na jego zapleczu.

13.Na skutek swoich prac wprowadził Pan nowe rodzaje sushi do swojego menu, które podobały się Pana klientom i zwiększyły sprzedaż.

14.Nie prowadzi Pan działalności na terenie specjalnej sfery ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 482 z późn. zm.).

15.Nie posiadam statusu centrum badawczo-rozwojowego,o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.).

16.Jest Pan mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. 2018 poz. 646 z późn. zm.). Zatrudnia Pan poniżej 10 osób, osiąga Pan również niewielkie przychody.

17.W okresie którego dotyczy wniosek nie korzysta/nie korzystał Pan ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

18.Nie korzysta Pan ze zwolnień podatkowych.

19.Zamierza Pan dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R, zgodnie z limitami wskazanymi w art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

20.W swojej pracy badawczo-rozwojowej wykorzystuje Pan swoje doświadczenia jako kucharz i restaurator.

21.W wyniku Pana prac powstaje nowa wiedza z zakresu gotowania.

22.W dotychczasowych pracach badawczo-naukowych korzystał Pan z wiedzy kulinarnej jaką zdobył Pan przez wiele lat swojej pracy.

23.Bazował Pan na swoich własnych doświadczeniach oraz swoich pracowników i wytwarzał Pan nowe rodzaje sushi, które następnie serwował Pan w swojej restauracji.

24.W trakcie swoich badań stosował Pan nowe składniki i łączył je Pan w nowe kompozycje. Kompozycje te następnie sprzedawał Pan w swoim menu. Kompozycje takie nie były sprzedawane przez inne restauracje tego samego typu.

25.Pana celem było poszerzenie swojej oferty sprzedaży sushi o nowe nieznane na rynku kompozycje smakowe. Po osiągnięciu tych kompozycji wprowadzał je Pan do swojego menu katedrygowego.

26.Czynności wykonywane przez Pana nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)produkcji seryjnej/produkcji komercyjnej/bieżącej Pana działalności,

d)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

e)czynności:

i.testowania produktu/produktów,

ii.wykonanie badań produktu/produktów,

iii.oceny produktu/produktów,

iv.bądź innych tego typu prac,dokonywanych już po zakończeniu prac, które uważa Pan za prace badawczo-rozwojowe w ramach danego Projektu,

f)czynności serwisowych,

g)promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Pana działalności,

h)czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac, które uważa Pan za prace badawczo-rozwojowe,

i)innych prac spoza prac B+R?

27.W celu skorzystania z odliczenia B+R będzie Pan wyodrębniał w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszystkie koszty przeznaczone na działalność badawczo-rozwojową.

28.Wszelkie wydatki będzie ponosił Pan z własnych źródeł.

29.W celu realizacji prac noszących znamiona badawczo-rozwojowych nie poniesie Pan kosztów na ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej. Będzie bazował Pan wyłącznie w oparciu o swoje własne doświadczenia oraz doświadczenia swoich kucharzy.

30.Nie otrzymał Pan zwrotu, w całości lub części, kosztów prac prowadzonych w ramach działalności opisanej we wniosku.

31.Od podstawy opodatkowania na podstawie art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych chce Pan odliczyć wszystkie wydatki na materiały jakie Pan zużył do swoich badań, a także wydatki na przejazdy i research oraz pracę kucharza, który wykonywał Pana polecenia.

32.Ponoszone przez Pana wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej będą zaliczane przez Pana do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

33.Wszystkie nowe kompozycje smakowe Pana sushi wyróżniają się nie tylko w Pana ofercie ale również w ofercie w porównaniu do Pana konkurencji.

34.Za każdym razem kreuje Pan nowy produkt, którego nie miał Pan w swojej ofercie, jak również nie mieli w swojej ofercie restauratorzy z firm konkurencyjnych.

35.Pana działalność polega na tworzeniu nowych rodzajów sushi nieznanych do tej pory.

36.Pracownicy wykonujący pracę przy pracach badawczo-rozwojowych będą zatrudnieni na podstawie umów o dzieło. Ewentualnie będzie to umowa zlecenia ,jeśli będą to studenci.

37.Pracownicy ci nie będą zatrudnieni na umowę o pracę.

38.W ramach ulgi badawczo-rozwojowej zamierza odliczać Pan wszelkie wydatki poniesione na kucharza, a także na zużyte materiały w trakcie jego pracy zaliczanej do prac badawczo-rozwojowych. Warunkiem będzie wykonywanie tych prac przez tego kucharza. Praca pozostałych kucharzy związana z normalnym gotowaniem nie będzie zaliczana do prac badawczo-rozwojowych.

39.W skład należności z tytułu wynagrodzeń pracowników, które zamierza Pan odliczać w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie wchodzą wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, choroby lub innej nieobecności w pracy, itp.

40.Wszystkie wydatki ponoszone przez Pana, o których mowa we wniosku, z tytułu ewentualnego zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanymi projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

41.Wszystkie produkty przeznaczone do prac badawczo-rozwojowych będą wykorzystywane właśnie na te prace. Pozostałe produkty będą przeznaczone do normalnego gotowania.

42.Wszystkie produkty spożywcze, których dotyczy Pana pytanie stanowią materiały i surowce w świetle art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

43.Pod pojęciem wydatków na „wprowadzenie innowacji w firmie/branie udziału w konkursie nowych innowacji w całej sieci na całą Polskę. (…) największa sieć sushi w Polsce” rozumie Pan: największa sieć restauracji (…) organizuje konkurs. Pana firma wysyła nowe produkty na ten konkurs. Jest to konkurs nowych produktów w restauracjach sushi.

44.Dochody osiągane przez Pana są opodatkowane w całości na terytorium Polski.

45.W latach następnych działalność gospodarcza będzie przez Pana prowadzona na dotychczasowych zasadach.

Pytania

Czy przedmiotowe wydatki mogą być zaliczone jako wydatki związane z ulgą badawczo-rozwojową, pomniejszające dochód do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pana stanowisko w sprawie

Uprawnieni do ulgi są przede wszystkim ci, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową na obszarze Polski. Ich działalność powinna być związana z prowadzeniem badań naukowych, prac rozwojowych, nie jednorazowych, lecz systematycznie prowadzonych. Celem takiego działania powinno być odkrywanie nowych technologii, poszerzanie wiedzy i znajdowanie nowych zastosowań dla różnych dziedzin i wynalazków, technologii produkcji. Widać wyraźnie, że rozwój przedsiębiorstwa jest korzystny, skoro przynosi nie tylko zyski, ale i ulgi w urzędzie skarbowym.

Istotne jest, że z ulgi B+R mogą skorzystać różni przedsiębiorcy, niezależnie od wielkości prowadzonej przez siebie firmy oraz jej branży. Warunkiem uzyskania ulgi jest prowadzenie działalności nastawionej na rozwój. Niekoniecznie trzeba prowadzić badania naukowe, współpracować z ośrodkami naukowymi, czy mieć status ośrodka badawczo- rozwojowego. Wystarczą działania rozwojowe, które niekoniecznie muszą być zakończone sukcesem. Wynik prac i badań nie jest decydujący.

Odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej podlegają wspomniane już koszty kwalifikowane. Kryją się pod nimi wydatki ponoszone w ramach działalności właśnie na cele rozwoju badań. Wśród nich można znaleźć następujące wydatki:

  • wynagrodzenie za pracę nakładczą,
  • wynagrodzenie w związku z realizowanymi umowami o pracę, dla pracowników pracujących nad rozwojem i badaniami,
  • składki ZUS związane z wynagrodzeniami za pracę, przynajmniej w tej części, którą pracodawca jest zobowiązany finansować,
  • wydatki powiązane z nabyciem surowców oraz materiałów, które są potrzebne do prowadzonej działalności badawczej albo rozwojowo badawczej,
  • wydatki związane z użytkowaniem sprzętu naukowo-badawczego,
  • wydatki związane z korzystaniem z usług doradczych, zlecaniem opinii, niezbędnych ekspertyz przeprowadzanych na potrzeby prowadzonych przez przedsiębiorstwo badań,
  • odpisy amortyzacyjne.

Wymienione w opisie stanu faktycznego wydatki ponoszone są na badania i rozwój Pana firmy, ponieważ ostatecznie doprowadzają do powstania nowych receptur, które uwzględniane są w Pana menu. W związku z powyższym przedstawione wydatki może Pan zaliczyć do ulgi badawczo-rozwojowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Wyraźnie podkreślam, że w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podmiotu, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

  • badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz
  • prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Zwracam uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z Podręcznika Frascati wynika, że:

Pojęcia prac rozwojowych nie należy mylić z pojęciem „rozwoju produktu” (product development) oznaczającego cały proces – od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu – etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu. W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R (nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna oraz możliwa do przeniesienia/odtworzenia.

Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku wynika, że prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą jako restaurator. Prowadzi Pan restaurację, w której sprzedają sushi oraz wszelkie wariacje dotyczące sushi. Pana działalność polega na tworzeniu nowych rodzajów sushi nieznanych do tej pory. Miesięcznie wydaje Pan spore kwoty na tworzenie nowych: menu, receptur itp. W tym celu posiada Pan na to oddzielny marketing, oddzielny czas, oddzielnego pracownika, oddzielnie zamawia Pan półprodukty i produkty, podróże. Ponosi Pan wydatki na prace badawczo-rozwojowe związane z menu recepturami, które potem stosuje Pan w swoich potrawach. Wszystkie wydatki związane są z pracami badawczo-rozwojowymi związanymi z nowymi recepturami, które wprowadza Pan później do swojego menu. Pana działalność ma indywidualny charakter, ponieważ kreuje Pan nowe potrawy nie serwowane w innych restauracjach. Opracował Pan nowe rodzaje sushi, nowe menu cateringowe. Pana działalność badawczo-rozwojowa polega na łączeniu nowych smaków i produkowaniu nowych rodzajów sushi. Kupuje Pan materiały do produkcji sushi, tworzy Pan nowe kompozycje i sprawdza ich smak. Po akceptacji wprowadza je Pan do swojego menu. Na skutek swoich prac wprowadził Pan nowe rodzaje sushi do swojego menu, które podobały się Pana klientom i zwiększyły sprzedaż. W swojej pracy badawczo-rozwojowej wykorzystuje Pan swoje doświadczenia jako kucharz i restaurator. W wyniku Pana prac powstaje nowa wiedza z zakresu gotowania. W dotychczasowych pracach badawczo-naukowych korzystał Pan z wiedzy kulinarnej, jaką zdobył Pan przez wiele lat swojej pracy. Bazował Pan na swoich własnych doświadczeniach oraz swoich pracowników i wytwarzał Pan nowe rodzaje sushi, które następnie serwował Pan w swojej restauracji. W trakcie swoich badań stosował Pan nowe składniki i łączył je Pan w nowe kompozycje. Kompozycje te następnie sprzedawał Pan w swoim menu. Pana celem było poszerzenie swojej oferty sprzedaży sushi o nowe nieznane na rynku kompozycje smakowe.

Podkreślam, że opracowywanie innowacyjnych rozwiązań przez tworzenie nowych, nieistniejących wcześniej produktów/usług oraz wykorzystanie wszystkich możliwych zasobów wiedzy, które posiada podmiot gospodarczy w swojej działalności, planowanie, projektowanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań w branży w postaci ulepszonych produktów, procesów lub usług przez podmiot gospodarczy wpisane jest w jego normalną działalność i nie oznacza w każdym takim przypadku, że działalność takiego podmiotu prowadzi do zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań w rozumieniu definicji działalności badawczo-rozwojowej.

Zwracam bowiem uwagę, że nie każde przeprowadzone doświadczenie jest badaniem empirycznym, nie każde rozważania oparte na wiedzy są analizą naukową i nie każde tworzenie nowego produktu czy nowego rozwiązania na podstawie wiedzy stanowi działalność badawczo-rozwojową.

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy, wskazać należy, że za prace rozwojowe, o których mowa w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można uznać czynności wykonywanych przez Pana, gdyż opisana we wniosku działalność wpisuje się w zakres „standardowej” działalności gastronomicznej, realizowanej w oparciu o wiedzę i doświadczenie Pana oraz zatrudnionych przez Pana pracowników.

Wprowadzanie zmian, polegających na opracowywaniu nowego menu, receptur nie nosi znamion działalności badawczo-rozwojowej. Prace, opisane we wniosku są działaniami obejmującymi rutynowe i okresowe zmiany, tym samym, nie mogą zostać uznane za prace rozwojowe nawet jeżeli zmiany te mają charakter ulepszeń. Działania te nie są wynikiem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Pana, ani nie służą bezpośrednio do inicjowania, projektowania czy tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług. Nie można im również przypisach twórczego charakteru. Tworzenie nowego menu, polega na opracowywaniu receptur z konkretnych składników (kupuje Pan materiały do produkcji sushi), co niesie za sobą wysokie prawdopodobieństwo, że końcowy produkt (danie) będzie miał charakter odtwórczy. Proces tworzenia nowego menu, receptur polega na łączeniu nowych smaków i produkowaniu nowych rodzajów sushi. Powyższych prac, nie sposób uznać za działalność badawczo-rozwojową, ponieważ stanowią one jedynie przejaw Pana podstawowej działalności związanej z profilem Pana działalności.

Jak wcześniej wspomniano, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Tym samym, opisana w stanie faktycznym działalność prowadzona przez Pana nie wpisuje się w przedstawioną wyżej definicję działalności badawczo-rozwojowej i tym samym w definicję prac rozwojowych. Należy bowiem zauważyć, że choć prowadzona przez Pana działalność polegająca na prowadzeniu restauracji, w ramach której opracowuje Pan nowe menu, receptury zawiera elementy twórcze (co wskazuje Pan we wniosku), to prowadzona przez Pana działalność w tym obszarze nie stanowi działalności badawczo-rozwojowej, tj. działań mających na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług.

W konsekwencji opisane we wniosku czynności związane z przygotowaniem nowego menu, receptur nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniającej do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e cyt. ustawy, co w konsekwencji nie uprawnia Pana do odliczenia od podstawy opodatkowania wskazanych przez Pana kosztów kwalifikowanych ponoszonych w związku z tą działalnością.

Zatem Pana stanowisko w zakresie jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00