Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 2 września 2024 r., sygn. I CSK 1401/22
2 września 2024 r.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Dariusz Pawłyszcze
na posiedzeniu niejawnym 2 września 2024 r. w Warszawie
w sprawie z powództwa S. N.
przeciwko M. H.
o usunięcie skutków naruszenia dóbr osobistych i zapłatę sumy pieniężnej na cel społeczny,
na skutek skargi kasacyjnej S. N.
od postanowienia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 12 maja 2021 r., V ACz 29/21,
1. odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;
2. zasądza od S. N. na rzecz M. H. 1260 (jeden tysiąc dwieście sześćdziesiąt) zł kosztów postępowania kasacyjnego.
(A.T.)
UZASADNIENIE
Postanowieniem z 29 października 2020 r., XV C 961 /19, Sąd Okręgowy w Gdańsku odrzucił pozew z żądaniem usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych przez przeproszenie powodowego posła, na antenie T., P., P.1, T. oraz na profilu pozwanego posła na F., za podanie nieprawdziwych informacji o powodzie w wystąpieniu pozwanego w debacie sejmowej oraz zapłaty 10 000 zł na Fundację W..
Postanowieniem zaskarżonym skargą kasacyjną Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił zażalenie powoda.
Sąd drugiej instancji ustalił, że w trakcie debaty nad wyborem Marszałka Sejmu pozwany poseł powiedział: „Parę dni temu pisze jeden z portali, że przewodniczący Klubu […] [był nim wówczas powód] ma kolejne już zarzuty prokuratorskie. Zataił prawdę w oświadczeniach majątkowych.” Sąd ustalił, że prokuratura nie przedstawiła takiego zarzutu powodowi.
Sąd odwoławczy uznał, że wystąpienie posła w debacie na posiedzeniu plenarnym Sejmu, niezależnie od treści wystąpienia, jest sprawowaniem mandatu poselskiego, a tym samym wszczęcie przeciwko posłowi procesu cywilnego za tę wypowiedź wymaga zgody Sejmu (art. 6a ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora; dalej u.w.m.p.s.). W braku zgody Sejmu zachodzi niedopuszczalność drogi sądowej i pozew podlega odrzuceniu na podstawie art. 199 § 1 pkt 1 k.p.c.