Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Postanowienie SN z dnia 22 sierpnia 2024 r., sygn. I CSK 1409/23

22 sierpnia 2024 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska

odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania i zasądza od pozwanego na rzecz powódki koszty postępowania kasacyjnego w kwocie 2700 (dwa tysiące siedemset) zł z odsetkami w wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego za czas po upływie tygodnia od dnia jego doręczenia zobowiązanemu do dnia zapłaty.

(M.M.)

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 30 listopada 2020 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy - Żoliborza w Warszawie zasądził od pozwanego Bank S.A. z siedzibą w W. (dalej Bank) na rzecz powódki A. C. kwotę 57 949,10 zł z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 23 października 2018 r. do dnia zapłaty (pkt 1), zasądził od pozwanego na rzecz powódki kwotę 3 858,56 franków szwajcarskich z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od 23 października 2018 roku do dnia zapłaty (pkt 2), oddalił powództwo w pozostałej części i orzekł o kosztach postępowania. Po rozpoznaniu apelacji pozwanego Banku, Sąd Okręgowy w Warszawie wyrokiem z 2 grudnia 2022 r. zmienił zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym w ten sposób, że wskazaną w nim datę 23 października 2018 r. zastąpił datą 28 października 2022 r., oddalił powództwo w zakresie odsetek za okres od 23 października 2018 r. do 27 października 2022 r. oraz oddalił apelację Banku w pozostałej części. Pozwany wniósł skargę kasacyjną, opierając wniosek o ej przyjęcie do rozpoznania na przyczynach kasacyjnych objętych art. 3989 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Skarga kasacyjna jest nadzwyczajnym środkiem zaskarżenia przysługującym od prawomocnych orzeczeń sądu drugiej instancji, służącym ochronie interesu publicznego przez zapewnienie jednolitości wykładni i stosowania prawa, wkład Sądu Najwyższego w rozwój orzecznictwa i nauki prawa oraz eliminowanie z obrotu prawnego orzeczeń wydanych w postępowaniu nieważnym lub orzeczeń oczywiście niezgodnych z prawem. Stosownie do 398 § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania w razie wykazania przez stronę, że w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, zachodzi nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Z punktu widzenia funkcji oraz założeń skargi kasacyjnej jako nadzwyczajnego środka zaskarżenia, rolą „przedsądu” jest wstępna selekcja skarg pod kątem spełniania wymienionych wyżej kryteriów (przyczyn kasacyjnych) kwalifikujących skargę do jej przedstawienia Sądowi Najwyższemu w celu merytorycznego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00