Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2024 r., sygn. II SAB/Wa 215/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa, Sędzia WSA Iwona Maciejuk (spr.), Asesor WSA Mateusz Rogala, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. K. na bezczynność Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego w [...] w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia [...] lutego 2024 r. o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę

Uzasadnienie

M. K. wnioskiem z [...] lutego 2024 r., złożonym za pośrednictwem platformy e-PUAP, zwrócił się do Dyrektora Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego o udzielenie informacji publicznej dotyczącej dowodów na to, że E. coli może wywoływać następujące schorzenia: 1. Zakażenia dróg moczowych, 2. Zapalenie opon mózgowych u noworodków, 3. Zatrucia pokarmowe, 4. Ropnie narządowe i zapalenie otrzewnej, 5. Zakażenia pooperacyjne, 6.Szpitalne zapalenia płuc, 7.Sepsa. Wnioskodawca zwrócił się o przekazanie dokumentacji naukowej, badań klinicznych lub innych źródeł, które potwierdzają związek E. coli z wymienionymi schorzeniami.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego w odpowiedzi z dnia [...] lutego 2024 r. wyjaśnił, że żądanie wyrażone we wniosku nie dotyczy informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2011 r. o dostępie do informacji publicznej ( Dz. U. z 2022 r. poz. 902 ze zm.).

Wnioskodawca we wniosku z dnia [...] lutego 2024 r., zatytułowanym "wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy" , powołując się na treść art. 17 pkt 2 i art. 6 ustawy o dostępie do informacji publicznej wskazał, że z opisu działalności Instytutu wynika, że jednym z jego głównych celów jest promowanie zdrowia i dobrostanu społecznego poprzez udostępnianie wiarygodnych informacji naukowych oraz rozwiązań mających na celu poprawę jakości życia i zdrowia społeczeństwa. W związku z tym, wniosek o udostępnienie informacji na temat związku bakterii Escherichia coli z różnymi schorzeniami zdrowotnymi, w tym zakażeniami dróg moczowych, zatruciami pokarmowymi itp., mieści się w zakresie działań i kompetencji Instytutu. Informacje te mogą być istotne dla społeczności w kontekście profilaktyki zdrowotnej i świadomości zagrożeń związanych z występowaniem tej bakterii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00