Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [832 z 2522]

Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. III OSK 7739/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Maciej Kobak protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2021 r., sygn. akt II SA/Wa 1671/21 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 26 lutego 2021 r., nr 12/2021/RP w przedmiocie umorzenia postępowania 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na rzecz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 września 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi uchylił zaskarżoną decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w przedmiocie wypłaty świadczenia pieniężnego odprawy z tytułu powołania pracownika do służby przygotowawczej (pkt 1) i zasądził na rzecz S. Sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 480 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2).

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca spółka zwróciła się do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie z wnioskiem o wypłatę świadczenia rekompensującego koszty odprawy wypłaconej pracownikowi M.P. z tytułu powołania do służby przygotowawczej na podstawie art. 134a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzją z [...] grudnia 2020 r. Wojewódzki Szef Sztabu Generalnego w Warszawie odmówił wypłaty przedmiotowego świadczenia. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że art. 134a ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP nie stanowią podstawy do otrzymania rekompensaty pieniężnej za wypłaconą odprawę przez pracodawcę zatrudniającego pracownika powołanego do służby przygotowawczej. Przepis odnosi się jedynie do pracodawcy zatrudniającego żołnierza posiadającego przydział kryzysowy lub pełniącego terytorialną służbę wojskową. Odbycie przez podległego skarżącej pracownika służby przygotowawczej nie powoduje nabycia przez pracodawcę uprawnień do świadczenia rekompensującego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00