Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [833 z 2522]

Wyrok NSA z dnia 30 kwietnia 2024 r., sygn. III OSK 5036/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Rafał Stasikowski sędzia del. WSA Maciej Kobak protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Sielanko po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2021 r. sygn. akt II SA/Wa 1133/20 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 14 maja 2020 r. nr 13/2020/RP w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia rekompensującego koszty odprawy z tytułu powołania do służby przygotowawczej 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego kwotę 500 (pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 lutego 2021 r. (sygn. akt II SA/Wa 1133/20) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 151 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w przedmiocie odmowy wypłaty świadczenia rekompensującego koszty odprawy z tytułu powołania do służby przygotowawczej.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Skarżąca spółka zwróciła się do Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie z wnioskiem o wypłatę świadczenia rekompensującego koszty odprawy wypłaconej pracownikowi M.S. z tytułu powołania do służby przygotowawczej na podstawie art. 134a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Decyzją z [...] marca 2020 r. organ I instancji odmówił wypłaty przedmiotowego świadczenia wskazując, że ww. przepis daje uprawnienie do żądania wypłaty jedynie dla pracodawców zatrudniających pracowników będących żołnierzami rezerwy posiadającymi nadany przydział kryzysowy lub będących żołnierzami obrony terytorialnej, za okres odbywania ćwiczeń wojskowych, pełnienia okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie przez tego żołnierza. Natomiast organ podkreślił, że zgodnie z kartą powołania załączoną do wniosku, pracownik skarżącej powołany został do pełnienia służby przygotowawczej, co oznacza, że nie był w tym czasie żołnierzem rezerwy posiadającym przydział kryzysowy ani żołnierzem obrony terytorialnej, a tym samym skarżąca nie była uprawniona do żądania rekompensaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00