Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1227 z 2522]

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 27 marca 2024 r., sygn. III SA/Lu 90/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Robert Hałabis Sędziowie: Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca) Asesor WSA Agnieszka Kosowska Protokolant: Referent Paulina Rolińska-Mazur po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 marca 2024 r. sprawy ze skargi P. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 12 grudnia 2023 r. nr SKO.41/5952/RU/2023 w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji kierowcy w formie egzaminu państwowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] 2023 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie utrzymało w mocy decyzję Starosty Puławskiego z dnia [...] 2023 r., nr [...] w skierowania P. C. ("skarżący" lub "strona") na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami.

Decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:

Pismem z dnia [...] 2023 r. Lubelski Komendant Wojewódzki Policji zwrócił się do Starosty Puławskiego ("organ I instancji") o skierowanie skarżącego na egzamin kontrolny sprawdzający jego kwalifikacje kierowcy. Powyższy wniosek organ Policji uzasadnił tym, że strona w okresie od [...] r. kilkukrotnie naruszyła przepisy ruchu drogowego, a za stwierdzone naruszenia przypisano stronie punkty karne (łącznie 27 punktów).

Decyzją z dnia [...] 2023 r. Starosta Puławski skierował skarżącego na egzamin kontrolny sprawdzający kwalifikacje kierowcy w zakresie kategorii "AM", "B1" oraz "B" prawa jazdy. Jako podstawę rozstrzygnięcia organ wskazał art. 49 ust. 1 pkt 2 oraz art. 99 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2023 r. poz. 622), art. 18 pkt 1 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2328 z późn. zm., dalej "ustawa zmieniająca") oraz art. 104 k.p.a.

Skarżący złożył odwołanie.

Decyzją z dnia [...] 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie ("organ odwoławczy" lub "Kolegium") utrzymało w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. W uzasadnieniu Kolegium podkreśliło m.in., że decyzję o skierowaniu skarżącego na egzamin kontrolny sprawdzający jego kwalifikacje kierowcy zakresie kategorii "AM", "B1" oraz "B" prawa jazdy wydano z uwagi na przekroczenie przez skarżącego 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Organ odwoławczy wskazał, że obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na wydanie decyzji o skierowaniu kierowcy na ponowne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami określonej kategorii w oparciu o różne podstawy prawne. W rozpoznawanej sprawie, organ I instancji powołał się na art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami oraz art. 18 pkt 1 ustawy zmieniającej. W ocenie Kolegium, te dwie podstawy prawne wydania decyzji o skierowaniu na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do kierowania pojazdami mechanicznymi, powinny być traktowane rozłącznie. W stanie faktycznym sprawy i biorąc pod uwagę zgromadzony materiał dowodowy podstawą wydania przedmiotowej decyzji względem skarżącego powinien być jedynie wniosek organu Policji skierowany do organu I instancji w trybie art. 18 ust. 1 ustawy zmieniającej. Organ odwoławczy przyjął, że powołanie się przez organ I instancji na dwie różne podstawy prawne nie stanowi podstawy do stwierdzenia, że zaskarżona decyzja narusza przepisy w stopniu uzasadniającym jej uchylenie. Kolegium podniosło, że skorzystanie z jednej z wymienionych podstaw prawnych nie wyklucza możliwości orzekania przez organ administracji w oparciu o inne, odnoszące się do danego stanu faktycznego unormowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00