Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [131 z 454]

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Kr 1162/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Michał Niedźwiedź Sędziowie: WSA Grzegorz Klimek WSA Urszula Zięba (spr.) Protokolant: starszy referent Kinga Bryk po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi A. K. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie z dnia 23 października 2023 r., nr [...] w przedmiocie zarzutów w sprawie egzekucji administracyjnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu jako organ egzekucyjny prowadzi wobec A. K. postępowanie egzekucyjne na podstawie tytułów wykonawczych obejmujących zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za poszczególne miesiące od grudnia 2007 r. do listopada 2008 r. oraz w podatku od towarów i usług za miesiąc czerwiec 2008 r. Odpisy ww. tytułów wykonawczych doręczono Skarżącej 21 czerwca 2023 r.

Pismem z 23 czerwca 2023 r., uzupełnionym pismem z 7 lipca 2023 r., Skarżąca wniosła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu zarzuty w sprawie egzekucji administracyjnej prowadzonej na podstawie ww. tytułów wykonawczych wskazując na art. 33 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r., poz. 479 ze zm., dalej "u.p.e.a."), tj. wygaśnięcie obowiązku w całości albo w części.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając jako wierzyciel, 26 lipca 2023 r. wydał postanowienie, w którym oddalił ww. zarzut w sprawie egzekucji administracyjnej w całości.

W zażaleniu na ww. postanowienie, Skarżąca podniosła, że wszystkie należności wymienionej w tej sprawie zostały objęte postępowaniem upadłościowym z dnia 14 grudnia 2009 r., w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie VIII Wydział Gospodarczy dla spraw upadłościowych i naprawczych. Podała, że syndyk prowadził postępowanie upadłościowe 15 lat. Zdaniem Strony pieniądze ze sprzedaży majątku powinny pokryć wszystkie długi w całości. Syndyk powinien je wykorzystać w pierwszej kolejności do zaspokojenia długów Skarbu Państwa. Skarżąca podała, że po ogłoszeniu upadłości nigdy nie była informowana przez syndyka ani przez Urząd Skarbowy o jakichkolwiek długach. Wskazała, że jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym. Cały czas miała adwokata z urzędu przyznanego przez Sąd. On pilnował jej spraw sądowych i dokumentacji. Zaznaczyła, że wszystkie sprawy dotyczące upadłości firmy prowadzi syndyk i jest w posiadaniu wszystkich dokumentów firmy. Wobec powyższego Skarżąca uznała, że postanowienie, które otrzymała z Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu jej nie dotyczy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00