Orzeczenie
Postanowienie SN z dnia 23 lipca 2024 r., sygn. I NWW 185/24
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Wojciechowski
w sprawie z wniosku Z. M.
z udziałem Prokuratora Rejonowego w Siedlcach, Gminy Miasto Siedlce – „D.”
o stwierdzenie nabycia spadku
w przedmiocie wniosku wnioskodawcy o wyłączenie sędziego Sądu Najwyższego Beaty Janiszewskiej od orzekania w sprawie toczącej się przed Sądem Najwyższym I CSK 2784/23
na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych
w dniu 23 lipca 2024 r.,
stwierdza swoją niewłaściwość i wniosek zgodnie
z właściwością przekazuje do rozpoznania Sądowi Najwyższemu – Izbie Cywilnej.
UZASADNIENIE
Pismem z 24 czerwca 2024 r. wnioskodawca Z. M. na podstawie art. 49 k.p.c. wniósł o wyłączenie sędziego Beaty Janiszewskiej od rozpoznania sprawy, wskazując że została ona powołana na podstawie uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr 330/2018 z 28 sierpnia 2018 r., a zatem przez organ, który narusza normy art. 45 Konstytucji RP oraz art. 47 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej i art.6 ust. 1 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Pogląd ten wnioskodawca oparł na uchwale Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 r., BSA I – 4110-1/20)
Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 26 § 2 u.SN do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego należy rozpoznawanie wniosków lub oświadczeń dotyczących wyłączenia sędziego albo o oznaczenie sądu, przed którym ma toczyć się postępowanie, obejmujących zarzut braku niezależności sądu lub braku niezawisłości sędziego. Sąd rozpoznający sprawę przekazuje niezwłocznie wniosek Prezesowi Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych celem nadania mu dalszego biegu na zasadach określonych w odrębnych przepisach.