Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1259 z 1619]

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. I SA/Go 86/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Niedzielski Sędziowie Sędzia WSA Alina Rzepecka (spr.) Sędzia WSA Damian Bronowicki po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 20 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi P.R. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Pismem z [...] lutego 2024 r. P.R. (dalej: skarżący, strona), reprezentowany przez doradcę podatkowego, wniósł skargę na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] (dalej: organ, DIAS)z [...] utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego (dalej: NUS, organ I instancji, organ egzekucyjny) z dnia [...] w odmowy umorzenia kosztów egzekucyjnych.

W sprawie wystąpił następujący stan faktyczny.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w [...]prowadzi postępowanie egzekucyjne na podstawie własnych tytułów wykonawczych o numerach: [...] i [...], wystawionych [...] lipca 2022 r. na zaległości strony w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2012 i 2013. Doręczenie odpisu tytułów wykonawczych skarżącemu nastąpiło [...] lipca 2022 r.

W wyniku dokonywanych przez stronę wpłat na rachunek wierzyciela, [...] października 2022 r. skarżący spłacił w całości należność główną wraz z odsetkami i kosztami upomnienia, które były egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego nr [...]. Natomiast do [...] stycznia 2023 r. spłacił należności główne wraz z odsetkami oraz kosztami upomnienia, egzekwowane na podstawie tytułu wykonawczego nr [...]. W związku z dokonanymi wpłatami NUS ograniczył tytuły wykonawcze do nieuregulowanych kosztów egzekucyjnych.

W dniu [...] lutego 2023 r. do Urzędu Skarbowego w [...] wpłynął wniosek strony o umorzenie części kosztów egzekucyjnych, naliczonych w związku z egzekucją zaległego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2012-2013, tj. opłaty naliczonej powstałej od zapłaconych wierzycielowi środków pieniężnych naliczonej na podstawie ww. tytułów wykonawczych z [...] lipca 2022 r. We wniosku skarżący wskazał, że przesłanką uzasadniającą umorzenie są okoliczności, w jakich powstały naliczone koszty egzekucyjne oraz stosunek wielkości tych kosztów do czynności poczynionych przez organ egzekucyjny w celu wyegzekwowania zaległego zobowiązania podatkowego. Podniósł, że NUS zawiesił prowadzone na wniosek z [...] października 2018 r. postępowanie w sprawie rozłożenia na raty zaległości do czasu rozstrzygnięcia prawomocnymi wyrokami spraw dot. wymiaru zobowiązania podatkowego z tytułu nieujawnionych źródeł przychodów za 2012 r. i 2013 r. Po oddaleniu skarg kasacyjnych strony, wyrokami NSA z 7 września 2021 r., organ egzekucyjny podjął zawieszone postępowanie, a następnie decyzją z [...] maja 2022 r. odmówił rozłożenia zaległości na raty. Pomimo złożonego odwołania od tej decyzji organ egzekucyjny [...] lipca 2022 r. wystawił tytuły wykonawcze w celu wyegzekwowania "spornego zobowiązania". Skarżący wskazał, że NUS nie dokonał skutecznie żadnej czynności egzekucyjnej, w wyniku której wyegzekwowałby zaległe zobowiązanie podatkowe od strony, bowiem skarżący dobrowolnie wpłacał na konto wierzyciela, w miarę swoich finansowych możliwości, regularnie środki pieniężne, a po otrzymaniu decyzji o odmowie rozłożenia podatku na raty, spłacił całe zobowiązanie podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę oraz kosztami upomnienia. Strona ponadto podniosła, że wysokość ustalonej opłaty egzekucyjnej wynoszącej ponad 10 000 zł jest rażąco wysoka w stosunku do czynności, których podjął się organ egzekucyjny w celu wyegzekwowania zobowiązania podatkowego za lata 2012-2013. Czynności organu egzekucyjnego ograniczyły się bowiem jedynie do czynności technicznych polegających na przelaniu środków pieniężnych z konta wierzyciela na konto organu egzekucyjnego, który dodatkowo jest tym samym organem. W jego ocenie wysokość ustalonej przez organ opłaty powinna być miarkowana, tj. uzależniona od stopnia trudności czynności podejmowanych przez organ egzekucyjny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00