Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [1299 z 2451]

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 20 czerwca 2024 r., sygn. II SA/Sz 261/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj Sędziowie Asesor WSA Joanna Świerzko-Bukowska (spr.), Sędzia WSA Joanna Wojciechowska Protokolant starszy inspektor sądowy Alicja Poznańska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 20 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi B. P. na decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 16 stycznia 2023 r., nr [...].

Uzasadnienie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał w dniu [...] r. informację, w której przyznał B. P. (dalej "skarżący") świadczenie wychowawcze na syna M. P. na okres od [...] r. w kwocie [...] zł.

ZUS podał, że w przypadku gdy dziecko zgodnie z orzeczeniem sądu jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.

ZUS wydał w dniu [...] r. decyzję nr [...] w której uchylił przyznane skarżącemu prawo do świadczenia wychowawczego na syna od [...] r.

ZUS podał, że wypłacone skarżącemu świadczenie wychowawcze za ww. okres stanowi nienależnie pobrane świadczenie wychowawcze, o którym mowa w art. 25 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, które skarżący powinien wpłacić na rachunek organu, z którego środki zostały wypłacone.

Organ wskazał, że prawo do przedmiotowego świadczenia ustalane jest na okres od [...] roku następnego. Prawo do świadczenia ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek do końca kresu świadczeniowego, nie wcześniej niż od dnia odpowiednio urodzenia się dziecka, objęcia dziecka opieką, przysposobienia dziecka lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej albo w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej albo interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym. Wyjaśnił, że świadczenie wychowawcze przysługuje do ukończenia przez dziecko 18.roku życia oraz wskazał komu przysługuje ww. świadczenie, a komu nie przysługuje. Organ przytoczył treść art. 5 ww. ustawy dotyczące wysokości przedmiotowego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00