Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 maja 2018 r., sygn. IV SA/Gl 116/18
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Siudyka, Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędzia WSA Edyta Żarkiewicz, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 16 maja 2018r. sprawy ze skargi T. M. na decyzję Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie informacji publicznej oddala skargę.
Uzasadnienie
Dnia 13 lipca 2017 roku T. M., w piśmie skierowanym do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K., złożył wniosek o udostępnienie informacji publicznej w postaci fotokopii zatwierdzonego planu ruchu zakładu górniczego na udzielenie koncesji na wydobywanie kopalin na obszarze górniczym "A" przez P. W., prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą B P. W.z siedzibą w L. (dalej w skrócie: "B"). Wnioskodawca podał, że jest właścicielem działek o nr 1,2, 3, obręb W-2, położonych w L. przy ul. [...] i ul. [...], a wspomniana koncesja obejmuje wydobywanie piasku przy ul. [...], w obrębie nieruchomości o numerach ewidencyjnych 4, 5, 6, 7, obręb W-3 L-W. Zapoznanie się z powyższym planem ruchu jest dla wnioskodawcy niezbędne w celu ustalenia, czy działalność prowadzona przez B odbywa się zgodnie z założeniami zawartymi w planie, bowiem odnotował, że wywóz wydobywanego materiału odbywa się ulicami [...] a następnie ulicą [...], mimo znajdującego się tam znaku zakazu wjazdu dla pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.
Decyzją z dnia [...] roku, [...], Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w K., powołując się na art. 16 ust. 1 w związku z art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1764, dalej w skrócie: "u.d.i.p."), odmówił wnioskodawcy udostępnienia informacji publicznej w żądanym przez niego zakresie i formie. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazał, iż po wpłynięciu wniosku zwrócił się do P. W. z pytaniem, czy tajemnicą przedsiębiorcy B objęty jest cały plan ruchu zakładu górniczego, sporządzony na okres od sierpnia 2014 roku do 31 lipca 2020 roku, czy też tylko część danych zawartych w tym planie, a jeśli tak, to które elementy tego planu mogą być udostępnione w trybie przepisów u.d.i.p. W pisemnym oświadczeniu z dnia 17 sierpnia 2017 roku P. W. poinformował, że tajemnicą objęty jest cały plan ruchu zatwierdzony decyzją Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w K., znak [...]. Organ w związku z tym ustalił, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 lit. a) u.d.i.p., informacją publiczną jest plan ruchu zakładu górniczego, stanowiący integralną część decyzji administracyjnej, jednakże prawo do tej informacji publicznej może doznawać pewnych ograniczeń. Ograniczenia w prawie dostępu do informacji publicznej zostały określone w art. 5 u.d.i.p. Jedną z przesłanek odmowy udostępnienia informacji publicznej jest ochrona tajemnicy przedsiębiorcy, stąd w pełni uzasadniona jest decyzja o odmowie udzielenia wnioskowanej informacji publicznej z powodu objęcia jej w całości tajemnicą przez B.