Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 czerwca 2018 r., sygn. II SA/Lu 248/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc - Malec Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos - Janusz Sędzia NSA Maria Wieczorek - Zalewska (sprawozdawca) Protokolant Starszy asystent sędziego Łucja Krasińska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 czerwca 2018 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta P. z dnia [...] r., nr [...]
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze po rozpatrzeniu odwołania E. W. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta P. przez Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w P. z dnia [...] sierpnia 2017 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania E. W. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad matką - I. J. na okres od dnia 1 sierpnia 2017 r. do bezterminowo, na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1257) dalej jako "k.p.a.", utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Rozstrzygnięcie organu nastąpiło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
W dniu 2 sierpnia 2017 r. wpłynął do organu I instancji wniosek E. W. (dalej jako "skarżąca") o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad matką - I. J.. Organ powołując się na przepis art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych (t.j. DZ.U. z 2017 r., poz. 1952, zwanej dalej jako "ustawa o świadczeniach rodzinnych"), wskazał, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do 18 roku życia lub w trakcie trwania nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Z orzeczenia o niepełnosprawności I. J. wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w P. z dnia 31 lipca 2017 r. Nr [...]([...]), które skarżąca dołączyła do wniosku o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego wynika, że niepełnosprawność matki powstała w wieku 74 lat. Wobec powyższego, organ uznając, że nie została spełniona przesłanka z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, warunkująca przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego odmówił jego przyznania.