Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 10 października 2023 r., sygn. II SA/Bd 772/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Joanna Brzezińska Sędzia WSA Grzegorz Saniewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 10 października 2023 r. sprawy ze skargi M. O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie dodatku węglowego uchyla zaskarżoną decyzję.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] stycznia 2023 r., znak [...], Burmistrz W. na podstawie art. 1, art. 2 ust. 1-18 oraz art. 3 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692 ze zm.), art. 52 ustawy z dnia 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1967) oraz art. 31 ustawy z dnia 2 listopada 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2236) - odmówił przyznania M. O. (dalej określany jako Skarżący) dodatku węglowego.
W uzasadnieniu organ przywołał mające zastosowanie w sprawie przepisy ustawy o dodatku węglowym. Dalej wskazał, że w toku weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego 7.12.2022 r. wystosował do Skarżącego wezwanie w celu dostarczenia dokumentu potwierdzającego rozpoczęcie procedury wyodrębnienia lokali lub nadania numeru porządkowego pod wskazanym adresem. Stronie wyznaczono termin 14 dni w celu uzupełnienia wniosku. Pismo zostało odebrane 9.12.2022 r. i Skarżący nie wywiązał się z ww. zobowiązania.
20 grudnia 2022 r. wpłynęła notatka służbowa, z której wynika, że pod ww. adresem zamieszkują dwa gospodarstwa domowe. Skarżący oświadczył, że nie podjął żadnych czynności prawnych/administracyjnych w celu ustalenia odrębnego lokalu dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym samym adresem, ponieważ nigdy wcześniej nie było to rodzinie potrzebne oraz ze względu na wysokie koszty z tym związane. Zadeklarował zajmowanie osobnego lokalu na piętrze budynku jednorodzinnego, którego właścicielem jest teściowa. Mieszkanie posiada osobne wejście do lokalu, kuchnię, łazienkę, odrębny dostęp do Internetu. Źródłem ogrzewania jest współdzielone źródło ciepła, a rodzajem źródła ciepła jest kocioł na paliwo stałe opalany węglem. Z wniosków pracownika socjalnego wynika, że Skarżący wraz z rodziną zamieszkuje w domu jednorodzinnym należącym do teściowej. Zajmuje on piętro budynku tylko do własnego użytku. Mieszkanie posiada odrębne wejście do lokalu, łazienkę oraz kuchnię. Skarżący deklaruje zajmowanie odrębnego lokalu i prowadzenie gospodarstwa domowego.