Wyrok SN z dnia 3 czerwca 2014 r., sygn. III KRS 14/14
Prawo do kontroli postępowania w przedmiocie obsadzenia stanowiska sędziowskiego polega na ocenie zgodności z prawem zastosowanej procedury oceny kandydata.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Maciej Pacuda
SSN Krzysztof Staryk
w sprawie z odwołania I. R. od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa Nr [...]/2014 z dnia 17 stycznia 2014 r. w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w [...], ogłoszone w Monitorze Polskim, z udziałem M. S. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 3 czerwca 2014 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Krajowa Rada Sądownictwa 17 stycznia 2014 r. podjęła uchwałę w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w [...] ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r.
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła: 1) przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w [...] kandydatury: Pani B. C., Pani M. S., 2) nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w [...] kandydatur: [...].
Ponadto - na podstawie art. 41 ustawy - Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła umorzyć postępowanie w zakresie dotyczącym kandydatur: [...].
W uzasadnieniu uchwały stwierdzono, że Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, na posiedzeniu 13 stycznia 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w [...], postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatury Pani B. C. oraz Pani M. S. (5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się").