Postanowienie NSA z dnia 5 listopada 2024 r., sygn. II OZ 603/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażaleń Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Legionowie i Wojewody Mazowieckiego na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 marca 2024 r., sygn. akt VII SA/Wa 106/24 o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi M. L. na decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia 30 października 2023 r., znak: WSO-II.6250.10.63.2023 w przedmiocie unieważnienia paszportu postanawia: uchylić zaskarżone postanowienie i odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.
Uzasadnienie
Wojewoda Mazowiecki decyzją z 30 października 2023 r. znak: WSO-II.6250.10.63.2023, na podstawie art. 70 ust. 2 pkt 11b i art. 72 ust 2 i 3 ustawy z 27 stycznia 2022 r. o dokumentach paszportowych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1302 ze zm., dalej "ustawa paszportowa"), unieważnił paszport M. L. s. Z., ur. [...], zameldowanego w miejscowości C. ul. [...] (dalej skarżący) seria [...] nr [...], wystawiony 4 kwietnia 2023 r. przez Wojewodę Podlaskiego z datą ważności do 4 kwietnia 2033 r.
Pełnomocnik skarżącego wniósł skargę na powyższą decyzję, zaskarżając ją w całości. Domagał się stwierdzenia jej nieważności, ewentualnie uchylenia w całości. Wystąpił do Wojewody Mazowieckiego z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej decyzji a gdyby organ ten nie uznał wniosku za zasadny, zwrócił się o wstrzymanie wykonania decyzji do sądu na podstawie art. 61 § 3 P.p.s.a.
Uzasadniając wstrzymanie wykonania pełnomocnik stwierdził, że wykonanie zaskarżonej decyzji spowodowałoby trudne do odwrócenia skutki w postaci pozbawienia skarżącego możliwości wyjazdu poza granice Polski, w tym wyjazdu poza strefę Schengen celem podejmowania leczenia, w tym leczenia w trybie nagłym i zasięgania konsultacji lekarskich co wynikać miało z zaświadczenia lekarskiego przedłożonego do sprawy. Dalej opisany został stan zdrowia skarżącego, który z roku na rok ma ulegać znacznemu pogorszeniu. Cierpi on na nietypowe choroby, zagrażające jego życiu wobec czego w jego ocenie konieczne są jego regularne wyjazdy poza granice Polski, w tym wyjazdy poza strefę Schengen celem podejmowania leczenia i zasięgania konsultacji lekarskich. Przedstawiono zaświadczenie lekarskie według którego skarżący choruje na [...] i szereg innych. Lekarz uważa, że wskazane choroby, stan ich zaawansowania oraz ich wzajemne korelacje mogą wymagać w trybie nagłym, specjalistycznego leczenia za granicą w tym poza strefą Schengen. Wobec powyższego, biorąc pod uwagę stan polskiej służby zdrowia, pełnomocnik skarżącego stwierdził, że konieczne jest wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Unieważnienie paszportu skarżącego może doprowadzić do zagrożenia jego życia, a nawet śmierci w przypadku braku możliwości podjęcia skutecznego leczenia poza granicami Polski, w tym poza strefą Schengen.