Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 maja 2013 r., sygn. III SA/Lu 198/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jacek Czaja, WSA Ewa Ibrom,, WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Radosław Kot, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 21 maja 2013 r. sprawy ze skargi TMJ Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w L. na decyzję L. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie nakazania wykonania czynności wymaganych ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 15 stycznia 2013 r. Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Lublinie po rozpatrzeniu odwołania T. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w [...] utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w O. z dnia 13 listopada 2012 r. nakazującą skarżącej spółce prowadzącej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej [...] w R. opracowanie analizy lokalnej sytuacji epidemiologicznej w celu optymalizacji profilaktyki i terapii antybiotykowej, opracowanie procedury mycia i dezynfekcji powierzchni dotykowych, zapewnienie środków przeznaczonych do dekontaminacji dużych powierzchni przychodni, uzyskanie oświadczeń pracowników o zaznajomieniu się z dokumentami zawierającymi opis sposobu postępowania w przypadku podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych.
Wymienione wyżej obowiązki zostały nałożone, ponieważ w czasie kontroli przeprowadzonej w dniu 5 października 2012 r. stwierdzone zostały nieprawidłowości udokumentowane w protokole kontroli. Organ pierwszej instancji wskazał, że według art. 11 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 ze zm.), kierownicy podmiotów leczniczych i inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych między innymi przez wykonanie analizy lokalnej sytuacji epidemiologicznej w celu optymalizacji profilaktyki i terapii antybiotykowej oraz opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń, w tym dekontaminacji wyrobów medycznych oraz powierzchni pomieszczeń i urządzeń w celu zapobieżenia przeniesieniu na inne osoby biologicznych czynników chorobotwórczych. Podczas kontroli stwierdzono brak wspomnianej analizy oraz procedury mycia i dezynfekcji powierzchni dotykowych, a także środka do dezynfekcji dużych powierzchni. Ponadto brak było oświadczeń pracowników o zapoznaniu się z dokumentami zawierającymi opis sposobu postępowania w przypadku podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych wymaganych według § 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 r. w sprawie sposobu dokumentowania realizacji działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych oraz warunków i okresu przechowywania tej dokumentacji (Dz. U. Nr 100, poz. 645).