Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. I SA/Gd 1198/12
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Woźniak (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 grudnia 2012 r. sprawy ze skargi K. U. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 27 sierpnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzją z dnia 14 czerwca 2012 r. określił K. U. zobowiązanie podatkowe w podatku od czynności cywilnoprawnych w łącznej kwocie 72.965 zł. przytaczając indywidualnie wskazane umowy sprzedaży akcji wraz z kwotą podatku określoną dla każdej z tych umów.
W uzasadnieniu decyzji podano, że K. U. w okresie od 9 stycznia 2007 r. do 30 kwietnia 2009 r. zawarł 102 umowy sprzedaży akcji "A" S.A. Odmawiając złożenia deklaracji dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych podatnik oświadczył, że umowy sprzedaży, których był stroną objęte są zwolnieniem, o którym mowa w art. 9 ust. 9 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) - dalej jako "ustawa o pcc.", z uwagi na ich zawarcie za pośrednictwem Domu Maklerskiego "B" S.A. Pośrednictwo Domu Maklerskiego "B" S.A. polegało, w ocenie podatnika, na czynnościach polegających na przeksięgowaniu akcji, zarejestrowaniu umów, wprowadzeniu zmian w księgach akcyjnych i szeregu innych czynności związanych z publicznym obrotem papierami wartościowymi. Akcje zdeponowane były w depozycie bankowym, i o taki depozyt została zawarta umowa z Domem Maklerskim. Podatnik zwrócił także uwagę, że wpis do księgi akcyjnej, będący rzeczywistym momentem nabycia praw korporacyjnych wynikających z posiadanych akcji dokonywany był na wniosek i poprzez Dom Maklerski, który za swoje czynności pobierał prowizje.
Organ I instancji uznał, że w odniesieniu do umów sprzedaży akcji dokonanych przez podatnika nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w art. 9 pkt 9 pcc. Organ I instancji ustalił, że akcje mogą być zakwalifikowane do instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz stwierdził, że Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu tej ustawy. Zdaniem organu podatkowego I instancji nie można jednak uznać, że sprzedaż akcji nastąpiła za pośrednictwem Domu Maklerskiego. Pośrednictwo ma bowiem miejsce w sytuacji, gdy strony zawierają umowę wskutek starań pośrednika lub poprzez wykorzystanie go jako zastępcy. Tymczasem zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie pozwala przyjąć takiej funkcji Domu Maklerskiego odnośnie zawartych przez podatnika umów. W tym zakresie odnotowano, że preambuła umów sprzedaży zawiera sformułowanie, iż sprzedający zaproponował kupującemu nabycie określonej ilości akcji a kupujący wyraził wolę ich zakupu, przez podpisanie umowy kupujący kwituje odbiór kwoty stanowiącej cenę bądź płatność nastąpi w dniu podpisania umowy przelewem, umowa stanowi pisemne oświadczenie sprzedającego o przeniesieniu akcji w rozumieniu art. 339 Kodeksu spółek handlowych. Podkreślono, że K. U. uczestniczył osobiście przy zawieraniu wszystkich umów. Organ I instancji wskazał w dalszej kolejności na wyjaśnienia Domu Maklerskiego zawarte w pismach z dnia 27 stycznia 2011 r. i 13 października 2011 r. które dowodzą, że Dom Maklerski nie brał udziału w spornych, w aspekcie podatkowym, transakcjach sprzedaży akcji a także, iż brak takiego pośrednictwa nie oznaczał prawnej nieskuteczności tych czynności prawnych. W konsekwencji organ uznał, że umowy te wywołują skutki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i jednocześnie nie są objęte zakresem zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o pcc.