Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 czerwca 2014 r., sygn. VI SA/Wa 330/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Kozik (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Nowecki Sędzia WSA Elżbieta Olechniewicz Protokolant st. ref. Paulina Stylińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 czerwca 2014 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...] w przedmiocie zarządzenia pokontrolnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymane nią w mocy zarządzenie pokontrolne z dnia [...] września 2013 r.; 2. stwierdza, że uchylona decyzja i zarządzenie nie podlegają wykonaniu; 3. zasądza od Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na rzecz skarżącej B. K. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (nazywany dalej "Prezesem UOKiK") decyzją z [...] listopada 2013 r. nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., art. 1 ust. 3 oraz art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz. U. z 2009 r., Nr 151, poz. 1219 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania B. K. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą "Z." w S. z [...] września 2013 r. utrzymał w mocy zarządzenie pokontrolne [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w [...] z [...] września 2013 r. nr [...], na mocy którego, zarządzono usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości poprzez zaprzestanie używania przez ww. przedsiębiorcę nazwy "hotelik".
Do wydania ww. zarządzenia pokontrolnego doszło w wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych [...] września 2013 r. w obiekcie "Z." przy ul. W. [...] w S., w którym B. K. (nazywana dalej "Skarżącą") świadczyła usługi hotelarskie, przez inspektorów reprezentujących [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej w [...]. W toku kontroli stwierdzono, że pomimo braku decyzji o zaszeregowaniu obiektu hotelarskiego do określonego rodzaju i kategorii, stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r., Nr 223, poz. 2268 z późn. zm.), Skarżąca używa prawnie chronionej nazwy "hotel" do oznaczania obiektu w formie zdrobniałej, tj. "hotelik". Nazwę "hotelik" umieszczono nad wejściem do budynku (w formie neonów świetlnych) w formie napisu wykonanego bezpośrednio na elewacji budynku o treści: "hotelik - restauracja - Z.", jak również na stronie internetowej [...].