Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 lipca 2023 r., sygn. II SAB/Łd 49/23
Dostęp do informacji publicznej
Dnia 26 lipca 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jarosław Czerw Sędzia WSA Piotr Mikołajczyk po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 26 lipca 2023 roku sprawy ze skargi W. B. na bezczynność Burmistrza K. w sprawie udostępnienia informacji publicznej 1. zobowiązuje Burmistrza K. do rozpatrzenia wniosku W. B. z dnia 27 stycznia 2023 r. w terminie 14 dni od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku z aktami sprawy; 2. stwierdza, że bezczynność Burmistrza K. nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa; 3. zasądza od Burmistrza K. na rzecz skarżącej W. B. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Skargą z dnia 17 kwietnia 2023 r. W.B. zarzuciła Burmistrzowi K. bezczynność w sprawie udostępnienia informacji publicznej w związku z wnioskiem z dnia 27 stycznia 2023 r. Skarżąca zarzuciła organowi administracji obrazę:
1. przepisów postępowania, co miało istotne znaczenia dla braku dokonania rozstrzygnięcia, a to:
– art. 7, art. 9, art. 77 i art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775, dalej w skrócie jako: "k.p.a") poprzez pozostawienie wniosku skarżącej bez rozpoznania tj. nieudzielenie informacji publicznej lub brak wydania decyzji odmawiającej dostępu do informacji publicznej i tym samym naruszenie zasady praworządności i słusznego interesu skarżącej, nienależyte wyjaśnienie okoliczności sprawy, w szczególności poprzez przyjęcie, że pismo skarżącej z 27 stycznia 2023 r. nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej.
2. przepisów prawa materialnego, a to:
– art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 902, dalej również jako: "u.d.i.p.") poprzez błędną wykładnię pojęcia "informacja publiczna" polegającą na przyjęciu, że informacja przestaje mieć walor (podlegającej udostępnieniu) informacji publicznej w sytuacji, gdy wnioskodawca może być zainteresowany jej uzyskaniem z uwagi na własny interes, którego informacja dotyczy.