Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 grudnia 2024 r., sygn. II SA/Kr 1430/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jacek Bursa (spr.) Sędzia WSA Monika Niedźwiedź ASR WSA Anna Kopeć po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2024 roku na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi Gminy W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 9 września 2024 roku, znak: SKO.Łow/4175/1/2024 w przedmiocie odstrzału redukcyjnego dzików I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu l instancji w punktach II i IiI.10; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie na rzecz skarżącej Gminy W. a kwotę 680 (sześćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Starosta [...] decyzją z dnia 15 lipca 2024 r., znak [...], orzekł o odstrzale redukcyjnym dzików oraz odłowie dzików wraz z ich uśmierceniem z terenu Parku "[...]" w W., w łącznej ilości 10 sztuk, w terminie do dnia 31 marca 2025 r. w związku ze szczególnym zagrożeniem w prawidłowym funkcjonowaniu w/w obiektu użyteczności publicznej, tj. Parku "[...]" w W., a wykonanie odstrzału redukcyjnego dzików oraz odłowu dzików wraz z ich uśmierceniem powierzył Gminie W., którą zobowiązał do ustalenia podmiotów odpowiedzialnych za wykonanie objętych decyzją działań (pkt II decyzji), z zachowaniem wymogów określonych w decyzji oraz orzekł (pkt III ppkt 10 decyzji), iż koszty obciążą Powiat [...] w ramach środków przyznanej przez Wojewodę Małopolskiego dotacji celowej z budżetu państwa, zgodnie z art. 49 ustawy z dnia 13 listopada 2003r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
W uzasadnieniu wskazano o wniosku Gminy W. z dnia 6 maja 2024 r. oraz o tym, że pismem z dnia 23 maja 2024 r., znak: OSR.6150.22.2024 Starosta [...] zawiadomił Burmistrza Miasta i Gminy W. o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji na podstawie art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (t.j. Dz. U. 2023, poz. 1082 ze zm.). W toku postępowania organ I instancji ustalił, że dziki pojawiają się w obrębie Parku "[...]" regularnie. Dziki jako miejsce schronienia wybrały sobie wilgotne zarośla i zakrzewienia na terenie parku, z których wychodzą na poszukiwanie pokarmu. Z uwagi na migracyjny charakter bytowania tego gatunku widywane są w różnych miejscach w obrębie parku, a także ulic w sąsiedztwie parku (ul. [...], ul. [...] i ul. [...] w W.). Dziki stwarzają zagrożenie dla osób odwiedzających park (mieszkańców gminy oraz turystów), ze szczególnym uwzględnieniem osób spacerujących z psami oraz dla rodzin z dziećmi bawiącymi się na placu zabaw. Regularne bytowanie dzików w obrębie w/w obiektu, stwarza zagrożenie zniszczenia jego infrastruktury (ścieżek spacerowych, ławek do siedzenia, koszy na śmieci, elementów wyposażenia placu zabaw, siłowni plenerowej) i nasadzeń zieleni.