Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 maja 2022 r., sygn. IV SA/Wa 343/22
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Aneta Dąbrowska Sędziowie: sędzia WSA Piotr Korzeniowski sędzia del. SO Aleksandra Westra (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 maja 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Ministra Infrastruktury z [...] stycznia 2022 r., [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wydania pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń na polskich obszarach morskich oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest decyzja Ministra Infrastruktury (dalej: "Minister Infrastruktury" lub "Organ") z 13 stycznia 2022 r., GM-DGM-7.530.95.2021, którą ww. organ utrzymał w mocy decyzję własną z 1 października 2021 r., GM-DGM-7.530.95.2021 w przedmiocie umorzenia w całości postępowania prowadzonego z wniosku [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej: "Skarżąca" lub "Spółka") o wydanie pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięcia pn. "Zespół morskich farm wiatrowych o maksymalnej łącznej zainstalowanej mocy 550 MW oraz infrastruktura techniczna, pomiarowo-badawcza i serwisowa związana z etapem przygotowawczym, realizacyjnym i eksploatacyjnym" (dalej: "przedsięwzięcie").
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco.
Wnioskiem z 30 stycznia 2013 r. Skarżąca wystąpiła o wydanie pozwolenia na realizację przedsięwzięcia.
Minister Infrastruktury decyzją z 1 października 2021 r., GM-DGM-7.530.95.2021 umorzył w całości prowadzone z wniosku strony postępowanie. Organ dokonał analizy wniosku złożonego przez Spółkę i ustalił, że nie zostało ono zakończone przed dniem wejścia w życie w dniu 18 lutego 2021 r. ustawy z dnia 17 grudnia 2020 r. o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 234; dalej: "ustawa offshore"), a dodatkowo ustalił, że lokalizacja przedsięwzięcia określonego we wniosku strony polegającego na budowie morskiej farmy pokrywa się w części z obszarem [...] z załącznika nr 2 do ustawy offshore – "Obszary, w granicach których mogą zostać zlokalizowane morskie farmy wiatrowe, w odniesieniu do których wytwórca energii elektrycznej w morskiej farmie wiatrowej może ubiegać się o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda na zasadach określonych w rozdziale 4 ustawy" - nie odpowiada w całości temu obszarowi. Powyższe zdaniem Ministra oznacza, że ziściły się przesłanki do umorzenia postępowania na podstawie art. 106 ustawy offshore.