Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. II OSK 494/16
Ewidencja ludności
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. NSA Janina Kosowska (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 listopada 2015 r. sygn. akt III SAB/Gd 28/15 w sprawie ze skargi M. W. na bezczynność Prezydenta Miasta Gdyni w przedmiocie wymiany dowodu osobistego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 listopada 2015 r. sygn. akt III SAB/Gd 28/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. W. (dalej zwanego skarżącym) na bezczynność Prezydenta Miasta Gdyni w przedmiocie wymiany dowodu osobistego.
Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych kontrolowanej sprawy:
W dniu 17 kwietnia 2015 r. skarżący za pośrednictwem poczty zwrócił się do Prezydenta Miasta Gdyni (dalej zwanego Prezydentem Miasta) z wnioskiem o wymianę dowodu osobistego z powodu dezaktualizacji danych.
Pismem z dnia 30 kwietnia 2015 r. Prezydent Miasta zwrócił skarżącemu ten wniosek, informując że nie może nadać biegu sprawie ponieważ obowiązkiem strony jest złożyć taki wniosek osobiście. Powołując przepisy dotyczące wydawania dowodów osobistych wyjaśnił, że do złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego niezbędne jest osobiste stawiennictwo w dowolnym urzędzie gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże gdy występują uzasadnione przesłanki co do stanu zdrowia osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego przepis art. 26 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych ( Dz.U Nr.167,poz.1131 ze zm.) dopuszcza złożenie wniosku poza siedzibą organu gminy w sytuacji niemożności osobistego stawiennictwa spowodowanego chorobą, niepełnosprawnością lub inną niedającą się pokonać przeszkodą. Wnioskodawca w takim przypadku powiadamia organ gminy, który zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby.