Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 grudnia 2019 r., sygn. II SA/Gl 1331/19
Inne
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Renata Siudyka (spr.), Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2019 r. sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wydania dowodu osobistego oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją nr [...] z [...] r., Prezydent Miasta K., działając na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz.1257 z późn.zm. - dalej "K.p.a.") oraz art. 32 ust. 1 w związku z art. 29 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (t j. Dz. U. z 2019 r., poz. 653 ze zm.- dalej "u.d.o", "ustawa o dowodach osobistych") orzekł o odmowie wydania dowodu osobistego z wizerunkiem twarzy przedstawionym na załączonej do wniosku fotografii M. S., tj. z nakryciem głowy. Organ I instancji stwierdził, że fotografia załączona do wniosku o wydanie dowodu osobistego przedstawiająca stronę w nakryciu głowy - w peruce w formie kapelusza, nie spełnia wymogów określonych ustawą o dowodach osobistych.
W odwołaniu strona nie zgodziła się z rozstrzygnięciem organu I instancji wskazując jednocześnie, że złożyła wniosek o wystawienie dowodu osobistego uzupełniony o fotografię w nietypowej fryzurze. W wyniku korespondencji z osobami pracującymi w urzędzie, organ I instancji uznał, że fryzura to peruka i wobec tego nie zostanie umożliwione otrzymanie dowodu osobistego. Wyjaśnił dalej, że od organu I instancji otrzymał jedynie dość enigmatyczną odpowiedź, że : "przez fryzurę należy rozumieć uczesanie, ułożenie lub ścięcie włosów, peruka natomiast to nakrycie głowy, zwykle w formie fryzury, wykonane z włosów naturalnych lub sztucznych". Strona wskazała, że fryzura jest może niekonwencjonalnym, ale uczesaniem, które jest połączone z jego głową, a nie nakładane jak zwykła peruka - prosząc o zmianę tej decyzji. Dodała ponadto, że w naszym kraju ze względów religijnych [...] mogą mieć zdjęcie dowodowe w turbanie. Można mieć dowolnie zafarbowane włosy. Można mieć przyczepione warkoczyki - ale kiedy fryzura nie mieści się w normie - nie można mieć dowodu w formie jakiej obywatel potrzebuje i używa. Stwierdził, że mamy w Polsce zasady, by wolna wola mieszkańców tego kraju była ograniczana tam, gdzie są ścisłe przepisy i wytyczne i nie powinna zależeć od przyjętej a priori decyzji. Powinna być podparta przepisami i chronić mieszkańców naszego kraju. Jeżeli moja fryzura jest uczesaniem, ułożeniem i ścięciem włosów i nie jest nakryciem głowy - to powinna być uznana, jako fryzura i umożliwić mi otrzymanie dowodu osobistego.