Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 maja 2014 r., sygn. IV SA/Wa 632/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Marta Laskowska-Pietrzak (spr.), Sędziowie sędzia WSA Katarzyna Golat, sędzia WSA Wanda Zielińska-Baran, Protokolant ref. staż. Paweł Smulski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 maja 2014 r. sprawy ze skargi K. Sp. z o.o. z siedzibą w K. na decyzję Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie określenia postępowania kwarantannowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz utrzymaną nią w mocy decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa z dnia [...] września 2013 r. nr [...]; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa na rzecz skarżącej K. Sp. z o.o. z siedzibą w K. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa decyzją z dnia [...] stycznia 2014 r. po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez spółkę [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy decyzję Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w K. z dnia [...] września 2013 r. w sprawie postępowania z [...].
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał na następujące ustalenia faktyczne i prawne.
W dniu [...] września 2013 r. Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w K. wydał powyżej opisaną decyzję, w której określił dla spółki [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. obowiązki w związku ze stwierdzeniem przez [...] służbę ochrony roślin, organizmu szkodliwego - [...], zakupionych wiosną 2012 r. przez [...] spółkę [...] od spółki [...] Sp. z o.o.
Rozpatrując odwołanie spółki [...] Sp. z o.o. z siedzibą w K. od powyższej decyzji Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wskazał, że decyzja została wydana przez organ pierwszej instancji w związku z faktem wykrycia przez [...] służbę ochrony roślin bakterii [...] o numerze [...]. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, bakteria ta jest organizmem kwarantannowym (załącznik nr 2 Część A Dział 2, pkt B (7) do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie zapobiegania wprowadzeniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz.U. Nr 46, poz. 272 ze zm.) i podlega obowiązkowi zwalczania w przypadku stwierdzenia jej w [...]. Informacja o przedmiotowym wykryciu została przekazana przez [...] służbę ochrony roślin do Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w dniu [...] maja 2013 r. Do pisma dołączono kserokopie: paszportu roślin o numerze [...] oraz faktury o numerze [...] z dnia [...] marca 2012 r. wystawionej przez spółkę [...] Sp. z o.o. do [...] podmiotu [...] A.S. Na dołączonej fakturze zakupu wskazany był m.in. numer partii - [...].