Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 września 2019 r., sygn. III SAB/Gl 53/19
Dostęp do informacji publicznej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Herman Sędzia WSA Marzanna Sałuda po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 2 września 2019 r. sprawy ze skargi A. Z. na bezczynność Prezydenta Miasta K. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. stwierdza, że organ dopuścił się bezczynności i że nie miała ona miejsca z rażącym naruszeniem prawa, 2. umarza postępowanie w zakresie zobowiązania organu do załatwienia wniosku strony z dnia 31 stycznia 2019 r., 3. zasądza od Prezydenta Miasta K. na rzecz strony skarżącej kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) tytułem zwrotu wpisu od skargi.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 31 marca 2019 r. A. Z. (dalej także wnioskodawca, strona, skarżący) skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Prezydenta Miasta K. (dalej także: organ) w przedmiocie realizacji jej wniosku o udostępnienie informacji publicznej. Skarżąca wniosła o zobowiązanie organu do dokonania w terminie 14 dni czynności w przedmiocie realizacji jej wniosku z 31 stycznia 2019 r.
Jednocześnie zarzuciła w niej organowi naruszenie art. 54 ust. 1 Konstytucji RP oraz art. 2 ust. 1 i 2, a także art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1669 z późn. zm., dalej: ustawa lub u.d.i.p.) poprzez nieudostępnienie na jej wniosek informacji sektora publicznego.
W uzasadnieniu szczegółowo przedstawiła stan prawny i dotychczasowy przebieg postępowania w sprawie z jej wniosku skierowanego do organu o udostępnienie informacji publicznej, począwszy od dnia jego przekazania do załatwienia. Tym samym wskazała, że w dniu 31 stycznia 2019 r. zwróciła się do organu o przekazanie jej uchwały krajobrazowej. Zaznaczyła, że wniosek dotyczył przekazania uchwały w wersji nieukończonej, jeżeli brak jest jeszcze wersji ostatecznej, a także wskazanie, iż wnosi o przesłanie wnioskowanej informacji na wskazany we wniosku adres poczty elektronicznej. Na zakończenie podniosła, że pomimo upływu 14-dniowego terminu nie uzyskała odpowiedzi do dnia kierowania skargi. Do skargi dołączyła treść wniosku, zapytanie Radnej Rady Miasta K. dotyczące uchwały krajobrazowej, odpowiedź z Urzędu Miasta K. (dalej także UM K.) na zapytanie radnej, wydruk wiadomości elektronicznej skierowanej na adres poczty elektronicznej (mailowy) UM K.