Wyrok WSA w Warszawie z dnia 24 września 2014 r., sygn. VI SA/Wa 3409/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Piotr Borowiecki Sędzia WSA Dariusz Zalewski Protokolant st. ref. Paulina Stylińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2014 r. sprawy ze skargi F. Sp. z o.o. z siedzibą w J. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], znak:[...] Minister Spraw Wewnętrznych na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz.U. Nr 208, poz. 1240), po rozpatrzeniu wniosku o wyrażenie zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego, złożonego przez spółkę F. Sp. z o.o. z siedzibą w J., ul. B. [...]- odmówił wyrażenia zgody.
Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ wskazał na ww. wniosek i to, że strona, wezwana przez organ, złożyła następnie na piśmie wyjaśnienia dotyczące spełnienia przesłanek ustawowych, niezbędnych do wyrażenia zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego.
Organ podniósł, że stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, ratownictwo wodne może wykonywać Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz inne podmioty, jeżeli uzyskały zgodę ministra właściwego do spraw wewnętrznych. Zgoda na wykonywanie ratownictwa wodnego udzielana jest, w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek podmiotu ubiegającego się o jej udzielenie, o ile podmiot ten spełnia następujące warunki określone w art. 12 ust. 2 ustawy, a to: 1) zapewnia stan gotowości do wykonywania ratownictwa wodnego, poprzez utrzymywanie stałych dyżurów ratowników wodnych; 2) dysponuje kadrą ratowników wodnych w liczbie niezbędnej do zapewnienia stanu gotowości do wykonywania ratownictwa wodnego; 3) posiada siedzibę; 4) posiada niezbędny do wykonywania ratownictwa wodnego sprzęt specjalistyczny oraz środki transportu i łączności. W myśl art. 12 ust 3 ww. ustawy wniosek o wyrażenie zgody na wykonywanie ratownictwa wodnego zawiera: 1) nazwę podmiotu, siedzibę i jego adres; 2) informację o obszarze działania, na którym ma być wykonywane ratownictwo wodne; 3) informację o liczbie ratowników wodnych oraz posiadanych przez nich kwalifikacjach przydatnych w ratownictwie wodnym; 4) wykaz sprzętu specjalistycznego, środków transportu i łączności; 5) informację o źródłach finansowania planowanej działalności; 6) informację o zakresie planowanych szkoleń ratowników wodnych i instruktorów oraz wykaz kadry i sprzętu niezbędnego do szkolenia i egzaminowania. Dodatkowo w przypadku prowadzenia działalności ratowniczej na obszarze parku narodowego lub krajobrazowego, do wniosku dołącza się także opinię dyrektora parku (art. 12 ust. 4 ustawy).