Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2020 r., sygn. II GSK 453/20
Zawody prawnicze
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Wojciech Kręcisz Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 września 2019 r., sygn. akt VI SA/Wa 917/19 w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2019 r., nr [...] w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 września 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 917/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie., działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1302; dalej: "p.p.s.a.") oddalił skargę J. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2019 r. w przedmiocie odmowy powołania na stanowisko komornika sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy.
W Monitorze Polskim z dnia 11 stycznia 2018 r. ukazało się obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 grudnia 2017 r. o wolnym stanowisku komornika sądowego w rewirze przy Sądzie Rejonowym w Łpo K. M.
Wnioski o powołanie na ww. stanowisko w terminie złożyli M. M. oraz J. K.
Rada Izby Komorniczej w S. uchwałą nr [...] z dnia [...] maja 2018 r. pozytywnie zaopiniowała wniosek M. M. o powołanie na stanowisko Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Ł.
Decyzją z dnia [...] października 2018 r. Minister Sprawiedliwości odmówił powołania skarżącego na stanowisko komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Ł. po K. M.
W uzasadnieniu Minister wskazał, że obydwaj kandydaci spełniali wymagania formalne wymienione w art. 10 u.k.s.e., jednak organ mógł wybrać tylko jednego z nich, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes stron postępowania. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że w stosunku do wnioskodawcy J. K., Rzecznik Dyscyplinarny przy Krajowej Radzie Komorniczej w Warszawie skierował do Komisji Dyscyplinarnej przy Krajowej Radzie Komorniczej w sprawie o sygn. [...] wniosek o ukaranie ww. kandydata za popełniony delikt dyscyplinarny. Delikt ten w ocenie Rzecznika Dyscyplinarnego miał polegać na tym, iż J. K. pełniąc funkcję zastępcy Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w S. J. J. dopuścił się rażącego naruszenia prawa, polegającego na dokonywaniu w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych zajęć ruchomości dłużników wyłącznie w formie skierowanego do dłużników pisma, z pominięciem przeprowadzania czynności terenowych i sprawdzania, czy zajmowane ruchomości znajdują się we władaniu dłużnika. Takie zachowanie kwalifikowane zostało przez Rzecznika Dyscyplinarnego jako przewinienie dyscyplinarne z art. 71 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2018 r. poz. 1309; dalej: u.k.s.e.).