Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 23 stycznia 2014 r., sygn. II SA/Sz 1099/13
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędziowie Sędzia NSA Stefan Kłosowski (spr.), Sędzia NSA Elżbieta Makowska, Protokolant sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 23 stycznia 2014 r. sprawy ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy wyrejestrowania pojazdu oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] r. M. M. złożył wniosek o wyrejestrowanie dwóch pojazdów, tj. naczepy marki [...] o dotychczasowym numerze rejestracyjnym [...] i samochodu ciężarowego marki [...] o dotychczasowym numerze rejestracyjnym [...] oświadczając, że sprzedał te pojazdy, ale nie wie komu i nie posiada dokumentów sprzedaży.
Powołując się na art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1137 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą" Prezydent Miasta decyzją z dnia [...] r. odmówił wyrejestrowania
ww. pojazdów, wskazując jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku
o wyrejestrowanie pojazdu stosownie do § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2007 r. Nr 186 poz.1322 ze zm.) - zwanego dalej "rozporządzeniem". W ocenie organu I instancji w przedmiotowej sprawie nie zaistniała żadna z przesłanek określonych w tych przepisach, co uniemożliwia uwzględnienie wniosku. Oświadczenie strony o zbyciu pojazdów nie mogło być uznane za dokument, na podstawie którego organ mógłby wyrejestrować pojazd, zatem stosownie do art. 79 ust. 1 ustawy brak było podstaw do wyrejestrowania pojazdów.