Postanowienie SN z dnia 19 listopada 2001 r. sygn. III SW 78/01
Zamieszczenie w zgłoszeniu listy okręgowej i w obwieszczeniu o zarejestrowaniu tej listy informacji, że kandydat na posła jest bezrobotny narusza art. 144 ust. 1 i art. 152 ust. 1 ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.).
Przewodniczący SSN Jadwiga Skibińska-Adamowicz (sprawozdawca)
Sędziowie SN: Krystyna Bednarczyk, Roman Kuczyński
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2001 r. sprawy z protestu wyborczego Elżbiety G.-K.
postanowił:
1. wyrazić opinię, że zarzut protestu, według którego doszło do naruszenia przepisów ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 46, poz. 499 ze zm.) przy sporządzeniu przez Komitet Wyborczy Ligi Polskich Rodzin listy okręgowej kandydatów do Sejmu, a także przy sporządzeniu przez Okręgową Komisję Wyborczą w P. obwieszczenia o zarejestrowaniu listy wyborczej Nr 10 zgłoszonej przez Komitet Wyborczy Ligi Polskich Rodzin - jest zasadny, lecz wymienione naruszenia nie miały wpływu na wynik wyborów w okręgu,
2. wyrazić opinię, że zarzut protestu, według którego doszło do popełnienia przez Przemysława P. i Macieja G. - kandydatów na posłów z listy nr 10 Komitetu Wyborczego Ligi Polskich Rodzin przestępstwa przeciwko wyborom, jest bezzasadny.
Uzasadnienie
W dniu 8 października 2001 r. Elżbieta G.-K. nadała w polskim urzędzie pocztowym P. protest wyborczy, w którym zarzuciła szefowi sztabu wyborczego Ligi Polskich Rodzin w P. Przemysławowi P. oraz kandydatowi na posła z listy Nr 10 Maciejowi G. popełnienie przestępstwa z art. 248 pkt 2 KK oraz wykroczenia przeciwko art. 144 ust. 1 Ordynacji wyborczej, co spowodowało wydatne zmniejszenie jej szans wyborczych, a zwiększenie szans Macieja G.