Wyrok SN z dnia 10 czerwca 2010 r., sygn. IV KK 428/09
W sytuacji procesowej, gdy wprawdzie ponowne bezpośrednie przesłuchanie świadka było możliwe i do niego doszło ponownie, ale jego zeznania okazały się odmienne, nie było możliwości, bez narażenia się na zarzut uchybienia o charakterze bezwzględnej przyczyny odwoławczej, wykorzystania trybu przewidzianego w art. 391 § 1 k.p.k. i ujawnienia jego zeznań złożonych pierwotnie na tej samej rozprawie, ale pod nieobecność jednego z członków składu orzekającego, w celu uzyskania stanowiska świadka, co do przyczyn rozbieżności w jego zeznaniach i rozstrzygnięcia przy wyrokowaniu o wiarygodności tych rozbieżnych zeznań.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Andrzej Siuchniński (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Tomasz Grzegorczyk
SSN Jarosław Matras
Protokolant Danuta Bratkrajc
przy udziale prokuratora Prokuratury Generalnej Józefa Gemry
w sprawie Mirosława G.
skazanego z art. 286 § 1 k.k.,
po rozpoznaniu w Izbie Karnej na rozprawie
w dniu 10 czerwca 2010 r.
kasacji, wniesionej przez obrońcę skazanego
od wyroku Sądu Okręgowego w B.
z dnia 21 maja 2009 r.,
utrzymującego w mocy wyrok Sądu Rejonowego w B.
z dnia 4 września 2008 r.,
na podstawie art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. in fine
uchyla zaskarżony wyrok oraz utrzymany nim w mocy wyrok Sądu Rejonowego w B. i sprawę przekazuje Sądowi Rejonowemu w B. do ponownego rozpoznania.
UZASADNIENIE
Sąd Rejonowy w B. wyrokiem z dnia 4 września 2008 r. skazał Mirosława G. za popełnienie dwóch przestępstw z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art.64 § 1 k.k. na kary po roku pozbawienia wolności, zaś na podstawie art. 85 k.k. i art. 86 § 1 k.k. orzekł karę łączną roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności.
Wyrok ten zaskarżył skazany Mirosław G. oraz jego obrońca.
Obrońca skazanego w apelacji podniósł zarzut błędu w ustaleniach faktycznych oraz naruszenia przepisów prawa procesowego, w tym naruszenie art. 439 § 1 pkt 2 k.p.k. przez prowadzenie rozprawy w dniach 17 stycznia 2008 r. i 26 lutego 2008 r. pod nieobecność ławników.
Mirosław G. w osobistej apelacji zarzucił wadliwą ocenę dowodów, w szczególności zeznań świadka Wiesława P., oraz zarzut rażącej niewspółmierności kary.