Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 września 2008 r., sygn. I SA/Gd 413/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Oleś (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Protokolant Starszy Referent Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 września 2008 r. sprawy ze skargi M. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [..] nr [...]. w przedmiocie umorzenia postępowania restrukturyzacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] nr [...]; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 457 złotych ( czterysta pięćdziesiąt siedem) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia 14 listopada 2002 r. M. B. wystąpił do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o restrukturyzację należności publicznoprawnych, w tym zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym za 1994 r., w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995 r. oraz w podatku do towarów i usług za grudzień 1995 r. Do wniosku załączono wykaz wymagalnych długów, wykaz przysługujących podatnikowi wierzytelności, kopię ewidencji środków trwałych i informację o bieżącej sytuacji finansowej.
Ponieważ wskazane we wniosku zaległości stanowiły należności sporne w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287 - zwanej dalej "ustawą o restrukturyzacji") organ restrukturyzacyjny na podstawie art. 15 tej ustawy zawiesił postępowanie restrukturyzacyjne.
Po podjęciu postanowieniem z dnia [...] zawieszonego postępowania restrukturyzacyjnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego poinformował podatnika o zmianie sposobu prowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych. W wyniku akcesji Polski do Unii Europejskiej dodatkowym wymogiem przyznania indywidualnej pomocy na restrukturyzację stało się uzyskanie opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i zatwierdzenie przez Komisję Europejską - do czasu zakończenia postępowania notyfikacyjnego programu pomocowego, przewidującego udzielenie pomocy na restrukturyzację małych i średnich przedsiębiorców bez zgody Komisji Europejskiej. Wobec powyższego pełnomocnik podatnika wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zawieszenie postępowania restrukturyzacyjnego do czasu akceptacji programu pomocowego przez Komisję Europejską.