Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 lutego 2009 r., sygn. I SA/Po 1433/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont Sędziowie NSA Stanisław Małek (spr.) WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Protokolant st.sekr.sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lutego 2009 r. sprawy ze skargi [...] Spółka z o.o. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę /-/ K. Wolna - Kubicka /-/ W. Zygmont /-/ S. Małek
Uzasadnienie
Spółka z o.o. A wniosła ... o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania samochodów osobowych. Przedstawiła następujące zdarzenia przyszłe: Spółka planuje rozpocząć w roku 2008 działalność polegającą na prowadzeniu aukcji samochodowych jako podmiot działający w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Podstawą współpracy będzie umowa agencyjna, na mocy której spółka uzyska pełnomocnictwo do zawierania umów sprzedaży w imieniu i na rzecz sprzedawcy. Samochód nabędzie ten z uczestników aukcji, który zaproponuje najwyższą cenę. Po zakończeniu licytacji nabywca będzie zobowiązany do podpisania umowy sprzedaży. Umowę tą będzie zawierała spółka A, działając w imieniu i na rzecz dostawcy.
Z tytułu usługi wykonanej na rzecz dostawcy mającego siedzibę w innym niż Polska kraju członkowskim Unii Europejskiej spółka będzie otrzymywać należne wynagrodzenie w wysokości 2% wylicytowanej ceny sprzedawanego auta.
Samochód wstawiony na aukcję przez dostawcę pozostanie jego własnością, aż do momentu przybicia w trakcie licytacji i zapłaty przez nabywcę ceny sprzedaży. Dopiero w tym momencie nabywca nabędzie prawo do rozporządzania samochodem jak właściciel. Przed przybiciem i zapłaceniem ceny sprzedaży, prawo do rozporządzania jak właściciel przysługuje wyłącznie dostawcy.