Wyrok WSA w Łodzi z dnia 24 września 2008 r., sygn. III SA/Łd 147/08
L;Sygn. akt III SA/Łd 147/08 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 września 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski, Sędziowie Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Asesor WSA Ewa Alberciak, Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi R. W. J. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany imienia i nazwiska 1. oddala skargę; 2. przyznaje adwokatowi M. G. z Kancelarii Adwokackiej R. - G. z siedzibą w Łodzi przy [...], kwotę 292,80 (dwieście dziewięćdziesiąt dwa i 80/100) złote obejmującą podatek od towarów i usług oraz kwotę 17,00 (siedemnaście) złotych jako opłatę skarbową od pełnomocnictwa, łącznie kwotę 309,80 (trzysta dziewięć i 80/100) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu R. W. J. z urzędu i nakazuje wypłacić powyższą kwotę adwokatowi M. G. z funduszu Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...], nr [...], wydaną na podstawie art. 2 oraz art. 7 w związku z art. 8 ustawy z dnia 15 listopada 1956r. o zmianie imion i nazwisk (tekst jedn. - Dz. U. z 2005r., nr 233, poz. 1992 ze zm.) Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w R. odmówił R. W. J. zmiany imienia i nazwiska na imię i nazwisko James Bond.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ I instancji podał, iż w dniu 9 października 2007r. R. W. J. złożył wniosek o zmianę swojego imienia i nazwiska na imię i nazwisko James Bond. Do wniosku dołączył odpis zupełny aktu urodzenia sporządzony w Urzędzie Stanu Cywilnego w P. o nr [...]. Swoje żądanie uzasadnił tym, iż jego dotychczasowe imiona i nazwisko są ośmieszające, nie są akceptowane przez narzeczoną oraz powodują dużo drażliwych sytuacji. Pismem z dnia 10 października 2007r. zobowiązano wnioskodawcę do wskazania "drażliwych sytuacji" związanych z używaniem dotychczasowego imienia i nazwiska. W odpowiedzi na powyższe pismo R. W. J. wyjaśnił, iż osoby które poznaje, w krótkim odstępie czasu zrywają z nim kontakt. Wyraził przypuszczenie, iż prawdopodobnie istnieje osoba o takim samym jak jego imieniu i nazwisku, która jest zboczeńcem lub działa w strukturach mafijnych. W ocenie Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w R. wnioskodawca nie wykazał jednak, aby noszone dotychczas imię i nazwisko były ośmieszające. Nie przedstawił żadnego dowodu na poparcie swoich twierdzeń, np. artykułu prasowego. Nie wykazał, iż jest dyskryminowany ani, że jego imieniem i nazwiskiem posługują się osoby trzecie w celu naruszenia jego godności. Sam fakt nieakceptowania imienia i nazwiska przez osobę trzecią - narzeczoną - jest zbyt błahą okolicznością, aby mógł uzasadniać uwzględnienie wniosku. Zdaniem organu, noszone przez stronę imiona i nazwisko w żaden sposób nie naruszają godności człowieka. Samo subiektywne przeświadczenie wnioskodawcy, który twierdzi, że noszone imię i nazwisko jest przyczyną zrywania kontaktów i znajomości przez nowo poznane osoby również nie może uzasadniać uwzględnienia wniosku. Reasumując organ I instancji stwierdził, iż nie istnieją w niniejszej sprawie ważne przyczyny do zmiany imienia i nazwiska wynikające z art. 2 ustawy o zmianie imion i nazwisk.