Wyrok WSA w Łodzi z dnia 11 marca 2009 r., sygn. II SA/Łd 974/08
Dnia 11 marca 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Szkudlarek Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Nina Krzemieniewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2009 roku przy udziale -- sprawy ze skargi D. B. na decyzję Prokuratora Apelacyjnego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prokuratora Okręgowego w Ł. z dnia [...] nr [...].
Uzasadnienie
II SA/Łd 974/08
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia [...] adw. D. B., powołując się na art. 10 ust. 1 w związku z art. 1, art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 5 lit. a) i art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U.Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.), wystąpił do Prokuratora Okręgowego w Ł. o udostępnienie akt umorzonego postępowania o sygn. akt [...] i umożliwienie sporządzenia kserokopii dokumentów, wskazanych po zapoznaniu się z aktami. Wnioskodawca wyjaśnił, iż prawo do informacji publicznej obejmuje m. in. wgląd do dokumentów urzędowych, którymi są akta sprawy karnej, zaś informacją publiczną jest w szczególności informacja o majątku publicznym, w tym majątku Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych. Przesłanki te zostają spełnione, gdyż akta sprawy dotyczą majątku Skarbu Państwa - akcji Huty A.
W piśmie z dnia 3 września 2008 r. Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ł. stwierdził, iż żądanie wnioskodawcy dotyczy informacji publicznej przetworzonej i wezwał D. B. do wskazania powodów, dla których spełnienie żądania będzie szczególnie istotne dla interesu publicznego.
W odpowiedzi na pismo D. B. oświadczył, iż jego wniosek nie jest wnioskiem dotyczącym informacji przetworzonej, lecz wnioskiem o wgląd do dokumentów, na co wskazuje przyjęta we wniosku podstawa prawna. Intencją wnioskodawcy było bowiem uzyskanie informacji o pierwotnym, a przez to pozbawionym możliwości przetworzenia, charakterze. Oczywistym jest natomiast, że jeżeli udzielenie informacji łączyłoby się z naruszeniem przepisów dotyczących tajemnicy lub informacji niejawnych, to w niezbędnym zakresie żądane akta informacji takich powinny być pozbawione. Powyższe nie przesądza jednak tym, że informacje nabrałyby charakteru informacji przetworzonej.