Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 13 sierpnia 2014 r., sygn. II SA/Ol 644/14
Dnia 13 sierpnia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Matczak Sędziowie Sędzia WSA Ewa Osipuk Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk (spr.) Protokolant Specjalista Małgorzata Krajewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 sierpnia 2014 roku sprawy ze skargi spółki A na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia "[...]", Nr "[...]" w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności I. uchyla zaskarżoną decyzję; II. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej kwotę 440 zł (czterysta czterdzieści złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że decyzją z dnia "[...]", Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nakazał spółce A w terminie do 30.04.2014 r.:
1) dokonać ponownej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kierowcy -mechanika z uwzględnieniem:
użytkowanych samochodów i rodzaju wykonywanego transportu,
narażenia na hałas,
narażenia na drgania mechaniczne o oddziaływaniu ogólnym,
narażenia na stosowane mieszaniny chemiczne (płyny eksploatacyjne samochodów),
2) dokonać ponownej oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kierowcy wózka
widłowego z uwzględnieniem:
wszystkich wykonywanych czynności,
narażenia na hałas,
narażenia na drgania mechaniczne o oddziaływaniu ogólnym,
3) dokonać i udokumentować ocenę ryzyka zawodowego na stanowisku pracownika
administracyjno-biurowego,
4) zapewnić przeprowadzenie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia
w środowisku pracy na stanowisku pracy kierowcy-mechanika w zakresie:
hałasu,
drgań mechanicznych o oddziaływaniu ogólnym na organizm człowieka.
Odwołanie od ww. decyzji w zakresie pkt 2 i 4 wniosła spółka A. Strona zarzuciła, że brak jest podstaw co do konieczności dokonania oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy kierowcy wózka widłowego z uwzględnieniem: wszystkich wykonywanych czynności, narażenia na hałas i narażenia na drgania mechaniczne o oddziaływaniu ogólnym z uwagi na fakt, że w kontrolowanym zakładzie pracy nie istnieje stanowisko pracy kierowcy wózka widłowego oraz żaden z pracowników firmy nie obsługuje takiego wózka. Strona zakwestionowała także nakaz przeprowadzenia badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy na stanowisku kierowcy - mechanika, bowiem zdaniem strony w świetle obowiązujących przepisów to pracodawca, a nie organ administracyjny wskazuje czynniki szkodliwe dla zdrowia w środowisku pracy, dla których wykonywane mają być badania i pomiary. Ponadto wszystkie używane przez odwołującego się samochody ciężarowe posiadają homologację.