Wyrok NSA z dnia 26 marca 2009 r., sygn. I FSK 774/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 26 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Rz 723/06 w sprawie ze skargi S. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 9 października 2006 r., nr [...] w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Rzeszowie, 2. zasądza od S. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w R. kwotę 220 zł (słownie: dwieście dwadzieścia złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wyrokiem z dnia 26 lutego 2007 r., sygn. akt I SA/Rz 723/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie po rozpoznaniu skargi S. C. uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w R. z dnia 9 października 2006 r. nr [...], wraz z poprzedzającą ją decyzją tego organu z dnia 24 lipca 2006 r., nr [...], w przedmiocie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego podatku od towarów i usług. Ponadto Sąd zasądził od wskazanego wyżej organu na rzecz skarżącego kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego, a także orzekł, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.
1.2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd w pierwszej kolejności nawiązał do poczynionych w sprawie ustaleń organów podatkowych. Wynikało z nich, że pismem z dnia 28 stycznia 2006 r. S. C. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w T. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji. Po rozpatrzeniu sprawy organ ten postanowieniem z dnia 25 kwietnia 2006 r. uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe i stwierdził, że czynności biegłych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ten punkt widzenia podtrzymał również Dyrektor Izby Skarbowej w R., który decyzją z dnia 24 lipca 2006 r. odmówił uchylenia zaskarżonego postanowienia. Rozpoznając zaś sprawę ponownie, wskutek wniesienia przez S. C. odwołania od ostatnio wspomnianej decyzji, organ ten - dokonawszy analizy regulacji prawnej zawartej w art. 15 ust. 1 i 2, zwłaszcza zaś w art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - wyraził pogląd, iż stanowisko organu pierwszej instancji jest prawidłowe.