Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 9 stycznia 2008 r., sygn. II SA/Sz 749/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel,, Sędzia NSA Elżbieta Makowska (spr.), Protokolant Krzysztof Chudy, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 grudnia 2007r. sprawy ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przyznania płatności bezpośrednich do gruntów rolnych oddala skargę
Uzasadnienie
Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z siedzibą w S. decyzją z dnia "[...]", po rozpatrzeniu wniosku z dnia "[...]" - odmówił K.M. przyznania płatności bezpośrednich: jednolitej płatności bezpośredniej (JPO) i uzupełniającej płatności bezpośredniej (UPO) do gruntów rolnych z sankcjami trzyletnimi.
Z uzasadnienia decyzji wynika, że przyczyną odmowy przyznania wskazanych płatności było stwierdzenie różnicy (1045,08%) między powierzchnią działek A i B zadeklarowanych we wniosku, a ustaloną - w wyniku kontroli w terenie - powierzchnią gruntów rolnych (trwałych łąk) utrzymanych w dobrej kulturze.
Sankcja z tytułu JPO wyniosła 20.240,27 zł, zaś z tytułu UPO - 22.963,35 zł i wynikała z faktu, że niezgodność deklaracji z pomiarem dla płatności JPO i UPO stanowiła 1045,08% obszaru deklarowanego do dopłat.
K. M. nie zgadzając się z powyższą decyzją wniósł w odwołaniu o jej uchylenie.
W uzasadnieniu odwołujący się zawarł obszerne wywody, z których wynikało, że kwestionuje zgodność z prawem procesowym przeprowadzonej kontroli w terenie oraz postępowania wyjaśniającego poprzedzającego wydanie decyzji w zakresie realizacji jego prawa, jako strony, do czynnego udziału w postępowaniu.
W ocenie K. M., w zakresie nieuregulowanym ustawą z dnia 18 grudnia 2003r. o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych i oddzielnej płatności z tytułu cukru (Dz.U. z 2004r. Nr 6, poz. 40), która nie określa szczegółowo warunków przeprowadzenia kontroli, a kontrola ta dotyczy wydawania decyzji administracyjnych, stosować należy przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.