Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 lutego 2008 r., sygn. III SA/Wr 350/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk (sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska Sędzia WSA Maciej Guziński Protokolant Renata Sawińska po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 12 lutego 2008 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Uzasadnienie
W dniu [...]., w Oddziale Celnym w J. G., według dokumentu SAD Nr [...] został dopuszczony do obrotu - ze zwolnieniem od cła na podstawie art. 190 § 1 pkt 6 lit. "a" Kodeksu celnego - sprowadzony przez Andrzeja Kubalę jako tzw. mienie przesiedlenia samochód osobowy marki D. C. (Nr nadwozia ...).
Prawomocnym wyrokiem z dnia 2 lutego 2005 r. (sygn. akt VII Ks 36/04) A. K.został przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze Wydział VII Grodzki uznany za winnego popełnienia czynu zabronionego z art. 89 § 1 kodeksu karnego skarbowego, w postaci przekazania opisanego samochodu we władanie A. i S. N., czym naruszył warunek nieodstępowania, pod jakim przedmiotowy pojazd zwolniony został w całości z należności celnych.
Prowadzone postępowanie karnoskarbowe oraz zapadły w tym postępowaniu wyrok spowodowały wszczęcie postępowania celnego, w celu uregulowania statusu prawnego samochodu sprowadzonego na polski obszar celny. W efekcie tego postępowania Naczelnik Urzędu Celnego w Z.wydał w dniu [...]. decyzję Nr ..., w której wymierzył stronie cło przywozowe w kwocie [...] zł (informując dłużnika o zarejestrowaniu tej kwoty wynikającej z długu celnego), obciążając dodatkowo zainteresowanego kosztami przechowania zakwestionowanego samochodu, w wysokości [...] zł.
A. K. odwołał się od pierwszoinstancyjnego rozstrzygnięcia, zarzucając:
• naruszenie przepisów Kodeksu celnego, poprzez dowolne ustalenie wartości celnej;