Wyrok WSA w Łodzi z dnia 25 maja 2010 r., sygn. III SA/Łd 116/10
Dnia 25 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Krzyżaniak Sędziowie Sędzia NSA Irena Krzemieniewska Sędzia WSA Ewa Alberciak (spr.) Protokolant Asystent sędziego Dominika Trella po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 maja 2010 roku sprawy ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zarejestrowania pojazdu oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r - Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz.U. z 2000r Nr 98, poz.1071 ze zm.), art. 72 ust. 1, art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. - Prawo o ruchu drogowym (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 108, poz. 908 ze zm.), oraz art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1994r o samorządowych kolegiach odwoławczych (tj. Dz.U. Nr 79 z 2001r., poz. 856 ze zm.), Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...]r., znak: [...], o odmowie zarejestrowania na wniosek W. M. samochodu marki Fiat Alfa Romeo o nr VIN: [...], o numerze rejestracyjnym [...].
Powyższe rozstrzygnięcie wydane zostało w oparciu o następujący stan faktyczny i prawny.
Decyzją z dnia [...]r., znak: [...], organ I instancji odmówił zarejestrowania samochodu marki Fiat Alfa Romeo o nr VIN: [...], o numerze rejestracyjnym [...], na wniosek W. M. W uzasadnieniu podjętej decyzji organ I instancji wskazał, że S. W. oświadczyła, że w obu umowach zamiast jej imienia i nazwiska wpisano imiona jej rodziców, oraz że wydała skarżącemu oryginał umowy z dnia [...] r., a do sporządzenia umowy kupna sprzedaży z dnia [...] r. upoważniła swojego syna. Mimo wezwania kupujący W. M. nie przedstawił oryginału umowy kupna sprzedaży przedmiotowego pojazdu zawartej w dniu [...]r. pomiędzy sprzedającym T. W. a kupującym J. C. Organ I instancji wyjaśnił, że zgodnie z § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 września 2003 r. w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach kserokopie dokumentów, których obowiązek wykonania wynika z rozporządzenia, wykonuje i uwierzytelnia organ rejestrujący. Uwierzytelnienie polega na dokonaniu na niej adnotacji o treści "stwierdzam zgodność z oryginałem", którą należy potwierdzić datą, podpisem oraz pieczątką organu rejestrującego. Z powyższego wynika, że na wnioskodawcy spoczywa obowiązek załączenia do wniosku oryginałów dokumentów w celu naniesienia przez organ rejestrujący odpowiednich adnotacji na oryginale dokumentu i wykonaniu uwierzytelnionych kserokopii.