Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. VI SA/Wa 1244/19
Własność przemysłowa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Wegner Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Łąpieś-Rosińska Protokolant st. ref. Lili Zawadzka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 listopada 2019 r. sprawy ze skargi S. Sp. z o.o. w upadłości z siedzibą w L. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r., nr [...] Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, działając na podstawie art. 245 ust. 1 pkt 1 oraz art. 129¹ ust. 1 pkt 10 i art. 248 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2017 r. poz. 776, z późn. zm., dalej jako "p.w.p."), po rozpoznaniu wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Urzędu Patentowego z dnia [...] września 2018 roku o odmowie udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy słowno-graficzny A, zgłoszony w dniu [...] lutego 2018 r. pod numerem [...] przez A. Spółka z o.o. z siedzibą w L., (obecnie A. Spółka z o.o. w upadłości).- utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Do wydania decyzji doszło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Dnia [...] lutego 2018 r. został zgłoszony przez A. Spółka z o.o. z siedzibą w L., (obecnie A. Spółka z o.o. w upadłości) znak towarowy słowno-graficzny "A" przeznaczony do oznaczania następujących usług w klasie: 44; szpitale; usługi świadczone przez szpitale; usługi szpitalnych domów opieki; usługi opieki medycznej świadczone przez kliniki i szpitale. Urząd Patentowy RP pismem z dnia 2 marca 2018 r., poinformował Zgłaszającego o istniejących przeszkodach do udzielenia ochrony.
Zgłaszający pismem z dnia 10 kwietnia 2018 r. wskazał, iż jego zdaniem stanowisko organu jest błędne, a ocena w zakresie naśladownictwa czy też podobieństwa znaku Zgłaszającego i znaku Międzynarodowego Czerwonego Krzyża zbyt daleko idąca. Strona wskazała, że znakiem Czerwonego Krzyża jest krzyż w kolorze czerwonym na białym tle, który to symbol jest prosty w odbiorze, nieskomplikowany, oczywisty. Natomiast znak, o którego objęcie ochroną wnioskuje zainteresowana jest złożony z większej ilości elementów, które w oczywisty sposób nawiązują do nazwy spółki i profilu jej działalności oraz różnych kolorów, tj. nazwa spółki i linia układająca się w kształt litery "A" od tej nazwy w kolorze niebieskim oraz wkomponowane w nią dwie czerwone linie, przecinające się, prostopadłe względem siebie, jako powszechnie stosowany na świecie symbol zdrowia i lecznictwa. Zgłaszający zaznaczył, iż szanuje rolę znaku czerwonego krzyża jako narzędzia wspierania Konwencji Genewskich i działalności organizacji Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, jednocześnie spółka oświadczyła, iż jej intencją nie jest jakiekolwiek ograniczenie charakteru odróżniającego godła Czerwonego Krzyża.