Emerytury 2020 – obowiązki pracodawcy
Wstęp
Od 1 marca 2020 r. ZUS przeprowadził waloryzację emerytur, rent i innych świadczeń. Emerytury i renty zostały podwyższone wskaźnikiem waloryzacji, nie mniej niż o określoną przepisami gwarantowaną kwotę. Dla większości świadczeń wyniosła ona 70 zł. Wzrosły też znacznie kwoty najniższych emerytur i rent. Zwaloryzowane zostały również różne dodatki do świadczeń, jednak w tym przypadku podwyżka będzie uwzględniała wyłącznie wskaźnik waloryzacji.
W pierwszej części książki omówione zostały zasady tegorocznej waloryzacji świadczeń. Dalsza część książki poświęcona jest osobom, które dopiero zamierzają ubiegać się o emeryturę, a także płatnikom składek, którzy takie osoby zatrudniają. Omówione zostały w niej warunki, na jakich można uzyskać emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, jak również emeryturę wcześniejszą. Pracodawcy muszą również pamiętać, że pracownicy zbliżający się do powszechnego wieku emerytalnego podlegają ochronie przed zwolnieniem z pracy. Ochrona przedemerytalna przysługuje osobie, której brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia jej uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku (art. 39 Kodeksu pracy).
Warto też zapoznać się z obowiązkami, jakie pracodawcy mają wobec osób zamierzających przejść na emeryturę.
Ostatnia część książki poświęcona jest płatnikom składek zatrudniającym emerytów i rencistów. Można się z niej dowiedzieć o zasadach zgłaszania takich osób do ubezpieczeń społecznych i/lub do ubezpieczenia zdrowotnego (np. w razie zbiegu tytułów ubezpieczeniowych). Płatnicy składek powinni także wiedzieć, kiedy pracujący świadczeniobiorcy mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Jeśli natomiast pracujący emeryci lub renciści muszą się rozliczać z przychodów, to jakie obowiązki związane z ich rozliczaniem ciążą na pracodawcach/zleceniodawcach.
I. Waloryzacja świadczeń od 1 marca 2020 r.
Zasady waloryzacji w 2020 r. wprowadziła ustawa z 9 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 252). W świetle przepisów tej ustawy waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych od 1 marca 2020 r. ma charakter procentowo-kwotowy.