Wszystko, co trzeba wiedzieć o pakiecie e-commerce
Nowe zasady opodatkowania VAT są ważne dla biur rachunkowych, których klientami są przedsiębiorcy z branży e-handlu, dokonujący transgranicznych dostaw towarów i świadczący usługi konsumentom z innych krajów unijnych niż Polska. Jednak z regulacjami powinni zapoznać się wszyscy księgowi
TEMAT: Nowelizacja ustawy o VAT
PROBLEM: Jak zmiany wpływają na obowiązki biura i jego klientów
Z początkiem lipca br. weszła w życie ustawa z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1163), która implementuje unijne rozwiązania dotyczące dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz konsumentów (B2C - z tym że w dalszej części tekstu wyjaśniamy dokładnie, na czyją rzecz). Chodzi tutaj o szczególną sprzedaż, bo dokonywaną wewnątrz Unii Europejskiej, ale w relacji międzypaństwowej, oraz dostawę towarów do nabywcy we Wspólnocie, ale z państwa trzeciego - przy czym w każdym przypadku z konsumentem jako nabywcą. W przepisach podatkowych pojawiają się nowe pojęcia, które należy sobie przyswoić, nowy limit, a także rozwiązanie wprowadzające fikcję prawną dostawy.
Podatnikom i obsługującym ich księgowym nie pomaga z pewnością to, że proces legislacyjny zakończył się niemal w przeddzień wejścia w życie przepisów. Ponadto na wyobraźnię zainteresowanych może działać i podsycać ich niepokój również to, że do nieobowiązujących jeszcze regulacji (i w dodatku przed zakończeniem procesu legislacyjnego) resort finansów udostępnił projekt objaśnień podatkowych. Jak się jednak okazuje, przynajmniej w części przypadków obawy są całkowicie niepotrzebne. Trzeba bowiem przyznać, że niektóre przykłady zamieszczone w objaśnieniach mogą nieco ułatwić zrozumienie nie tylko istoty wprowadzanych instytucji, lecz także intencji prawodawcy.
Osoby prowadzące biura rachunkowe powinny w pierwszej kolejności zbadać, czy nowe regulacje wprowadzone w ramach pakietu e-commerce będą przez nich stosowane. Na takie pytanie muszą oczywiście sobie odpowiedzieć również sami podatnicy i księgowi zatrudniani przez nich w ramach stosunku pracy. Podkreślić bowiem trzeba, że rozwiązania e-commerce nie dotyczą zwykłych transakcji krajowych, nawet jeżeli dokonywane są w relacji B2C, czyli gdy nabywcami są konsumenci.