VAT - propozycje zmian na 2010 rok
Jakie zmiany w podatku od towarów i usług mają wejść w życie w przyszłym roku?
Elżbieta Rogala
Propozycje zmian w VAT na 2010 rok są dość liczne i obszerne. Obejmują one przede wszystkim:
1) zmianę limitu obrotu dla "drobnych przedsiębiorców",
2) uszczegółowienie wytycznych dla określenia przez ministra finansów zwolnień od stosowania kas rejestrujących,
3) zmianę zasad opodatkowania VAT darowizn towarów,
4) nowy zakres zwolnień od VAT (bez odwoływania się do PKWiU),
5) zmianę reguł odliczeń VAT od nabywanych samochodów "z kratką",
6) wyłączenie prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do napędu samochodów "z kratką".
Zmiany wymienione w punktach 1) i 2) są wynikiem projektu zmian w ustawie o VAT przedstawionego przez Ministerstwo Finansów i przesłanego Sejmowi 4 listopada 2009 r. Natomiast pozostałe zmiany w VAT są wynikiem innych projektów autorstwa Ministra Finansów (w tym projektu nowelizacji ustawy o VAT z 2 lipca 2009 r.), jeszcze nieprzesłanych Sejmowi.
Projekty zmian ustawy o VAT na 2010 rok już w Sejmie
4 listopada 2009 r. do Sejmu RP wpłynął projekt zmiany w ustawie o VAT wraz z przepisami wykonawczymi, opracowany na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów 20 października 2009 r. (druk nr 2463). Projekt ten dotyczy tylko dwóch najpilniejszych kwestii, które muszą zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2010 r. Chodzi o:
1) trzykrotne podwyższenie limitu obrotu z kwoty 50 000 zł do kwoty 150 000 zł, zwalniającego podmioty gospodarcze od konieczności rozliczania VAT; a także
2) zmianę uwzględniającą wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 lipca 2009 r., sygn. K 36/08, a polegającą na szczegółowym określeniu wytycznych, jakimi minister finansów musi kierować się przy wprowadzaniu - w drodze rozporządzenia - zwolnień z obowiązku ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących (spełniających wymogi art. 92 ust. 1 Konstytucji RP). Są to:
- wielkość i proporcje sprzedaży zwolnionej od podatku w danej grupie podatników;