Zmiany od 1 czerwca 2021 r. zasad prowadzenia postępowań celnych i określania należnych podatków od importu towarów
Ustawa z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w zakresie wymiaru VAT, akcyzy od importowanych towarów oraz zmiany w Prawie celnym, które mają ułatwić funkcjonowanie zarówno organom podatkowym, jak i podatnikom. Zmiany będą obowiązywały od 1 czerwca 2021 r.
Ustawa wprowadza wiele rozwiązań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej związanej z przywozem towarów. Wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia, tj. od 1 czerwca 2021 r.
1. Jedno postępowanie w sprawach długu celnego, VAT, akcyzy oraz opłaty paliwowej i emisyjnej
Obecnie, aby w decyzji określić należności celne od przywiezionego spoza UE towaru, należy przeprowadzić postępowanie celne i wydać decyzję celną. Natomiast żeby określić podatki należne z tytułu importu od tego samego towaru, konieczne jest przeprowadzenie postępowania podatkowego i wydanie decyzji podatkowych. Postępowania te prowadzone są w odniesieniu do tego samego stanu faktycznego, tj. w stosunku do tej samej osoby lub osób, tego samego towaru albo zdarzenia powodującego powstanie długu celnego i zobowiązania podatkowego. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków decyzje podatkowe wydawane są następczo dopiero po wydaniu decyzji celnej, gdyż do podstawy opodatkowania podatkiem VAT i podatkiem akcyzowym (w przypadku samochodów osobowych) wliczane są należności celne określone w decyzji celnej. Ordynacja podatkowa pozwala tylko, w drodze postanowienia, połączyć oddzielne postępowania w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego z tytułu importu towarów w celu ich łącznego rozpatrzenia, jeżeli dotyczą tej samej osoby i są ze sobą w związku.