Data publikacji: 18.10.2004
Świadczenia medyczne dla pracowników
Które wydatki związane z finansowaniem świadczeń zdrowotnych dla pracowników mogą zostać zaliczone przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodu? Czy kosztem mogą być także wydatki na zatrudnienie lekarza lub na zakup tzw. abonamentów medycznych dla pracowników?
Anna Lesińska
Wprowadzenie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 23 ust. 1 pkt 60 skomplikowało życie pracodawcom finansującym usługi medyczne na rzecz pracowników. Muszą oni teraz każdorazowo analizować czy obowiązek ten wynika z przepisów ustawy.
Przypomnijmy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 60 ustawy o p.d.o.f. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.
Zgodnie z art. 3 ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91, poz. 408 z późn.zm.) świadczeniami zdrowotnymi są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z: badaniem i poradą lekarską, leczeniem, badaniem i terapią psychologiczną, rehabilitacją leczniczą, opieką nad kobietą ciężarną i jej płodem, porodem, połogiem oraz nad noworodkiem, opieką nad zdrowym dzieckiem, badaniem diagnostycznym, w tym z analityką medyczną, pielęgnacją chorych, pielęgnacją niepełnosprawnych i opieką nad nimi, opieką paliatywno-hospicyjną, orzekaniem i opiniowaniem o stanie zdrowia, zapobieganiem powstawaniu urazów i chorób przez działania profilaktyczne oraz szczepienia ochronne, czynnościami technicznymi z zakresu protetyki i ortodoncji czy wreszcie czynnościami zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.