„Track & Trace” – zmiany w obrocie wyrobami tytoniowymi od 20 maja 2019 r.
Od 20 maja 2019 r. działa unijny system popularnie nazywany „Track & Trace”. Jego rolą jest zwalczanie nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi. Nakłada on na producentów, importerów i dystrybutorów m.in. obowiązek rejestracji w systemie i oznaczania niepowtarzalnymi identyfikatorami papierosów i tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów. Tylko takie wyroby mogą być przedmiotem sprzedaży. Przewidziano jednak okres przejściowy. Jeszcze przez rok można sprzedawać papierosy, które mamy na stanie, bez niepowtarzalnych identyfikatorów, jeśli zostały wytworzone lub przywiezione do UE przed 20 maja 2019 r. Nowe obowiązki nie dotyczą sprzedawców detalicznych.
Podstawowym celem wdrożenia tego systemu jest zwiększenie nadzoru nad legalnym obrotem wyrobami tytoniowymi. Ale ważniejszy powód to ograniczenie:
- obrotu wyrobami, które nie spełniają norm,
- zapasów nielegalnych wyrobów tytoniowych o sztucznie zaniżanych cenach, które mają wpływ na rozpoczynanie palenia i jego ogólną powszechność.
Systemem objęto produkcję i wprowadzanie na rynek UE wyrobów tytoniowych oraz ich dystrybucję. A więc będą w nim rejestrowane aż do momentu dowiezienia ich do tzw. pierwszego punktu detalicznego, gdzie zostaną oferowane do sprzedaży konsumentom (np. do kiosku z gazetami czy sklepu spożywczego). Na każdym etapie: