Zasady wynagradzania pracowników socjalnych po zmianie przepisów od 1 lipca 2024 r.
Pracownicy zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej mają status pracowników samorządowych. Wszystkim pracownikom tych jednostek, bez względu na zajmowane stanowisko, przysługuje wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę, nagroda jubileuszowa czy dodatek za pracę w terenie. Mogą oni również nabyć prawo do dodatku specjalnego, dodatku funkcyjnego czy nagrody. Ponadto za okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. pracownikom tym przysługuje nowy składnik wynagrodzenia – dodatek motywacyjny. Przyznane w ramach programu rządowego środki na wypłatę dodatku motywacyjnego od 1 lipca 2024 r. nie mogą pomniejszać dotychczas pobieranego wynagrodzenia ani zastąpić innych dodatków przyznanych przez pracodawcę.
Każdy pracodawca samorządowy, bez względu na stan zatrudnienia, powinien posiadać regulamin wynagradzania określający przysługujące pracownikowi składniki wynagrodzenia.
Wynagrodzenie zasadnicze
Podstawą do ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracownika socjalnego jest zajmowane przez niego stanowisko oraz posiadane kwalifikacje zawodowe. W rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (dalej: rozporządzenie płacowe) został określony minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stanowiskach pracy. Natomiast w regulaminach wynagradzania pracodawca powinien określić szczegółowe warunki wynagradzania, w tym maksymalny poziom wynagrodzenia zasadniczego.
W wyroku z 13 sierpnia 2015 r. (II PK 234/14, OSNP 2017/7/79) Sąd Najwyższy stwierdził, że do zmiany wysokości wynagrodzenia pracownika z mocy prawa prowadzi nowelizacja rozporządzenia określającego warunki wynagradzania pracowników sfery budżetowej. Zatem nie ma konieczności dokonania wypowiedzenia zmieniającego warunki zawartej umowy o pracę (art. 773 § 1 w zw. z art. 42 Kodeksu pracy).
W związku z tym, jeżeli pracodawca pomimo zmiany stawek wynagrodzenia nie dokona odpowiednich zmian w umowach o pracę, to pracownicy, których wynagrodzenie będzie niższe od minimalnego przewidzianego dla danego stanowiska, nabywają prawo do wynagrodzenia wynikające wprost z rozporządzenia.