Gminy zapłacą kary, gdy nie uwzględnią złóż strategicznych w aktach planistycznych
Jeśli rada nie przyjmie na czas odpowiedniej uchwały, to wojewoda nałoży sankcję na samorząd lokalny. Jednak ani radni, ani włodarze nie poniosą osobistej odpowiedzialności, także z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych
28 października wejdą w życie przepisy, które zobowiążą jednostki samorządu terytorialnego do uwzględniania w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, planach ogólnych gmin oraz planach zagospodarowania przestrzennego województw tzw. złóż strategicznych wskazanych przez ministra właściwego ds. środowiska. Chodzi o złoża, które mają podstawowe znaczenie dla gospodarki kraju lub dla interesu surowcowego państwa, ponadprzeciętną dla danej kopaliny wielkość zasobów lub unikalne parametry. Obowiązek ten wprowadzi art. 95 ust. 2 prawa geologicznego i górniczego (dalej: p.g.g.), zmieniony przez ustawę z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja p.g.g.).
Co istotne, jeżeli gminy nie wypełnią obowiązku w przewidzianym terminie, to odpowiednie zmiany w dokumentach planistycznych będzie mógł wprowadzić wojewoda w ramach zarządzenia zastępczego (na mocy art. 96 p.g.g.)A na dodatek wojewoda nałoży na gminę karę w wysokości 30 tys. lub 120 tys. zł. To zaś może wiązać się dla gmin ze znacznymi wydatkami budżetowymi, których poniesienie kłóci się niewątpliwie z zasadami, o których mowa w art. 44 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych. Przepis ten głosi, że „wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad: uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów”.